«Більшовик» — це тяжкий актив, який має свою специфіку і борги» — експерт

Поділитися:

Київський завод «Більшовик» тепер належить компанії «Дженерал Коммерс». Новий власник підприємства викупив його на аукціоні, який пройшов 27 жовтня 2021 року, за 1,409 мільярда гривень.

Фонд державного майна виставив на торги завод, заявивши кілька місяців тому про його вартість. Стартову ціну за приватизацію призначено у розмірі 1,4 мільярда гривень. У Фонді зазначили, що насправді продаж «Більшовика» може дати йому друге життя, оскільки борги заводу перевищують уже 600 мільйонів гривень, до того ж відповідні роботи на ньому давно припинилися, і будівля виживала лише завдяки оренді.

Згідно з умовами приватизації заводу новий власник зобов’язується погасити всі борги, інвестувати 57 мільйонів доларів на розвиток протягом 3 років, а також зберегти робочі місця на певний термін.

Після численних заяв у експертному середовищі, стосовно дотримання конкуренції під час продажу столичного заводу «Більшовик»‎ Антимонопольний комітет (АМКУ) все ж таки почав перевірки.

В Комітеті зазначили, що причинами цього розслідування стали наведені у ЗМІ факти щодо можливих неконкурентних дій покупців під час торгів. Йдеться про таємну змову бізнесменів Василя Хмельницького та Степан Черновецького про створення для себе вигідних умов приватизації «Більшовика»‎.

Очікувана ціна коливалася в районі декількох мільярдів гривень, а у Фонді держмайна говорили про п’ятнадцятьох потенційних учасників. В результаті «Більшовик» пустили з молотка за 1 млрд 400 тисяч, всього на 40 млн більше від стартової ціни, а сам аукціон тривав менше десяти хвилин.

Подробиці теми розповів заступник глави Фонду держмайна Тарас Єлейко в ефірі «‎Перший Діловий»‎.

«‎Фонд держмайна має основні завдання. Коли проходить приватизація, вона, по-перше, має пройти у максимально конкурентному середовищі. Це означає, що всі мають мати однаковий доступ до абсолютно всієї інформації про актив, про будь-яке підприємство, аби всі інвестори могли прийняти зважене рішення. Потім має бути незаангажована участь в аукціоні», — розповів заступник глави Фонду.

На думку заступника глави Фонду, більшість компаній, які мали намір придбати «Більшовик» вирішили, що ціна, яка була заявлена, для них зависока, зокрема, що цей актив коштує дешевше.

«Якщо з 17 компаній зареєструвалось лише 3, то мабуть всі інші 14 компаній оцінили, що для них цей актив коштує дешевше. Тобто, ціна, яка для них була заявлена — зависока», — зазначив експерт.

Експерт наголосив, що є ряд причин, через які 14 із 17 компаній відмовились від придбання «Більшовика». Серед них понад 600 млн боргів, які необхідно впродовж півроку сплатити до держбюджету.

«Причин є багато. Насправді, актив є дійсно важкий. Тобто актив має свою специфіку, він має борги. Останній раз прибуток у підприємства був у 2002 році, тобто кожен рік стандартно був лише збиток. В середньому це було 40 млн щорічно земельного податку. Таким чином на підприємстві назбиралось 500 млн боргів, та ще 150 млн штрафів від податкової. Відповідно, інвестор, який купує, має впродовж півроку погасити ці борги. Таким чином, ціна продажу для інвестора — це 1,428 млрд і плюс 650 млн боргів. Тобто, реальна ціна продажу — 2,1 млрд», — наголосив експерт.

Читайте також
GM Energy
19 Квітня 2024 року - 13:04
GM Energy презентувала двунаправлені зарядні пристрої для електромобілів “від автомобіля...
5 Січня 2023 року - 0:22
Повідомляємо, що Шкіря Ігор Миколайович є власником торгівельної марки «ПЕРШИЙ...
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу