«Аграрії б’ють на сполох через стрімке зростання цін на добрива» – експерт

Поділитися:

Бізнес, на відміну від побутових споживачів газу, не захищений від зростання цін на «блакитне паливо».

Так, у порівнянні з бізнесом, домогосподарства можуть купувати природний газ у 2-3,5 рази дешевше. Зокрема, завдяки тому, що у травні поточного року значна кількість домогосподарств обрала річні контракти з газопостачальниками. Саме це заморозило вартість газу до травня наступного року. Відтак, один кубометр газу домогосподарства можуть споживати від 7,8 до 13,5 гривень. Тоді як для бізнесу «блакитне паливо» обходиться утричі дорожче. Так, у жовтні один кубометр природного газу для бізнесу коштував 33,6 гривень, свідчать дані Української енергетичної біржі.

Як зростання цін впливає на виробництво добрив та чого очікувати бізнесу – у студії телеканалу «Перший Діловий» обговорили з Андрієм Богданцем – народним депутатом України, членом аграрного комітету, головою міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатська аграрна Рада».

«Донедавна на світових ринках спостерігалося перевиробництво добрив. Це калійні, азотні, фосфатні. За останні 5 років потужності з виробництва калійних добрив зросли на 22% при споживанні тільки на 11%. Проте, незважаючи на значний скачок цін, вкінці 2020-го на початку 2021 року по деяких позиціях ціна на аміачні добрива зросла більше, ніж на 60%. Це було пов’язано зі зростанням цін на зернові, великими грошовими дотаціями бізнесу відповідно через ковід. Що призводило до великої маси грошей у аграріїв. Через це, звичайно, збільшився попит на добрива відповідно цієї групи. На сьогоднішній день ціна добрив зросла відсотків на 30», – розповів він.

Експерт не береться прогнозувати, як себе поведе ринок добрив з наступної посівної.

«Звичайно, спілкування між колегами, і спілкування з аграріями – всі б’ють на сполох і, з одного боку, це – невтішні прогнози, тому що дійсно ціна виросла досить високо. З іншого боку, все-таки 22 вересня була поставлена крапка квотування імпорту добрив. Наскільки я знаю, відмінили квотування. Були судові позови від виробників добрив, але Міністерство аграрної політики це виграло. І все-таки відмінили квотування», – зазначив Андрій Богданець.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
3 Грудня 2021 року - 9:10
Аварія сталася 1 листопада
3 Грудня 2021 року - 9:01
З 1 грудня 2021 року в Україні підвищили прожитковий мінімум...
3 Грудня 2021 року - 7:42
Техніка вже заступила на бойове чергування на курильському острові Матуа
2 Грудня 2021 року - 22:22
В Україні відкриють 100 офлайн-центрів підтримки для надання допомоги під...