«В Україні близько 70% газорозподільних підприємств контролюються компанією олігарха Дмитра Фірташа», — експерт

Поділитися:

До кінця опалювального сезону облгази та газзбути через меморандум із МВФ мають бути роз’єднані та не повинні мати єдиного бенефіціара.

Цей процес буде контролювати Антимонопольний комітет спільно з Національною комісією, яка регулює галузь енергетики та комунальних послуг та Міненерго. Більшість структур, які мають провести анбандлінг, належать Дмитру Фірташу, тому олігарху доведеться ділити свій бізнес.

Як відомо, влітку президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони щодо санкцій проти Фірташа. Однак його підприємства продовжили працювати. У Раді нацбезпеки пояснили, чому зараз олігарх не може користуватися активами цих підприємств, а їхня робота важлива для українців.

Подробиці теми розповіла фахівець з питань антимонопольної діяльності комунікаційної платформи «‎Ліга антитрасту»‎ Тетяна Симоненко в ефірі телеканалу «‎Перший Діловий».

«В оновленому меморандумі передбачається, що облгази та газзбути мають бути мають бути розділені та не мають мати одного бенефіціарного власника. Наразі структура ринку газу виглядає так, що у нас в Україні є магістральні газопроводи, за які відповідає «Укртрансгаз» та регіональні, за які відповідають саме облгази та міськгази. В Україні близько 70% газорозподільних підприємств і вони контролюються регіональною газовою компанією олігарха Дмитра Фірташа, а приблизно 30% належить державі», — пояснила експерт.

За словами експерта, така ініціатива має торкнутись усіх газових компаній, оскільки за конституцією України усі форми власності вони рівні. Йдеться про приватну, державну та комунальну власність. Фахівець додала, що на сьогодні в Україні достатньо правових механізмів, які дозволяють оперативно провести розподіл, однак поки немає повного тексту меморандуму із МВФ, то наразі важко говорити, які саме інструменти потрібні для розподілу.

«На сьогодні в державі достатньо правових механізмів, які дозволяють оперативно провести такий поділ і на рівні комітету, і на рівні регулятора ринку, зокрема, ці органи влади можуть забезпечити щоб модель ринку була проконкурентною, і щоб ринок газу функціонував ефективно. Якщо говорити про додаткові законодавчі рішення, то одним із варіантів можна розглядати внесення змін до закону України «Про ринок природного газу» в частині того, щоб детально прописати процедуру роз’єднання саме в законі. Однак, поки немає повного тексту меморандуму із МВФ, то поки трохи важко говорити, які саме інструменти потрібні для розподілу», — зазначила експерт.

Нагадаємо, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, проведе позапланові виїзні перевірки 25 регіональних газорозподільних компаній.

Також ми писали, що міністр енергетики Галущенко позивається до Києвоблгаззбуту.

Читайте також
GM Energy
19 Квітня 2024 року - 13:04
GM Energy презентувала двунаправлені зарядні пристрої для електромобілів “від автомобіля...
5 Січня 2023 року - 0:22
Повідомляємо, що Шкіря Ігор Миколайович є власником торгівельної марки «ПЕРШИЙ...
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу