Як «Нафтогаз» постраждав від оборудок з олігархом Фірташем

Поділитися:

17 червня арбітражний суд торгової палати Стокгольма виніс друге рішення на користь “Укргазвидобування” з групи Нафтогаз в суперечці з ТОВ “Карпатигаз” і шведської компанії Misen Enterprises AB.

“Карпатигаз” і компанію Misen Enterprises AB пов’язують з олігархом Дмитром Фірташем. Від «Нафтогазу» виступила держкомпанія “Укргазвидобування”.

Раніше компанії вели спільну діяльність з видобутку газу в Україні.

Згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу, Misen Enterprises AB порушила договір, внісши свою частку в спільну діяльність не в повному обсязі, а «Карпатигаз» – не поставив передбачені договором вимірювальні станції. В результаті чого суд розірвав договір між державною та приватними компаніями.

У НАК «Нафтогазі» не впустили шанс представити цей факт, як чергову перемогу «Нафтогазу» і його глави – Андрія Коболєва.

Як відомо, договір про спільну діяльність “Укргазвидобування” з компаніями “Карпатигаз” і Misen Enterprises був підписаний ще в далекому 2002 році.

У жовтні 2016 суд заарештував майно “Карпатигаз” на 4 млрд. грн. за зверненням Генпрокуратури.

За даними Генпрокуратури, посадові особи “Карпатигаз”, діючи в змові з посадовими особами “Укргазвидобування”, починаючи з 2011 створили злочинні схеми, які дали можливість привласнювати видобутий газовий конденсат, занижувати податкові зобов’язання по ПДВ, податку на прибуток і плату за недра. З чого випливає, що тіньові схеми державних менеджерів і менеджерів Фірташа потрапили в поле зору силовиків.

Тоді ж “Укргазвидобування” ініціювало розірвання договорів спільної діяльності не тільки з Карпатигаз, а з усіма своїми партнерами. Новий менеджмент Укргазвидобування на чолі з Олегом Прохоренко не став миритися з існуючими корупційними схемами.

«Укргазвидобування» вирушила до українських судів, щоб розірвати кабальний договір. Але українські суди не стали на сторону держпідприємства.

Тоді «Укргазвидобування» подала позов до Стокгольмського арбітражу про розірвання договору з “Карпатигаз” і Misen Enterprises AB – в липні 2016 року. У жовтні 2017 го розірвання цього договору вимагало в Господарському суді Києва НАБУ.

Для Стокгольмсткого арбітражу став вирішальним той факт, що «Карпатигаз» не вкладали у видобуток власні кошти, а тільки кошти від реалізації газу, які були отримані в рамках спільного видобутку.

Перемога чи це «Нафтогазу» і «Укргазвидобування»? Багато експертів так не вважають. Згідно з рішенням суду, арбітраж зменшив частку «Карпатигаз» в спільну діяльність більш ніж удвічі, а не обнулив її як того хотіла «Укргазвидобування». Стокгольмський арбітраж зобов’язав «Укргазвидобування» сплатити частину судових витрат Misen Enterprises AB. Невигідним для «Укргазвидобування» є часовий період, в який було винесено рішення. Так як істотне падіння цін на газ вплинуло і на вартість газодобувних активів, в нинішніх умовах навіть 25% вартості активів спільного видобутку може обійтися «Укргазвидобуванню» дорожче, ніж 50% за старими цінами.

Так що програш «Нафтогазу» може скласти кілька десятків мільярдів гривень, за оцінками керівника «Укргазвидобування» Олега Прохоренко.
Таким чином, оборудка з компаніями Фірташа влетить держпідприємству в круглу копієчку.

Як раніше повідомлялося, «Нафтогаз» як постачальник «останньої надії» забезпечить населення газом за ціною імпортного паритету. Компанія перемогла на конкурсі з вибору постачальника «останньої надії» з ціновою пропозицією 2,71 грн за куб. м з урахуванням нульову націнку.

Також, вартість природного газу з 1 серпня 2020 року для промислових споживачів та інших господарюючих об’єктів була змінена компанією НАК “Нафтогаз України”. Про це повідомили на сайті компанії.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
21 Вересня 2020 року - 10:47
У регіональному значенні лідери по зараженню -...
21 Вересня 2020 року - 9:46
Ситуація знаходиться під контролем поліції
21 Вересня 2020 року - 9:42
За допомогою е-паспорта можна буде скористатися багатьма...
21 Вересня 2020 року - 9:11
У частині міст України знову буде відновлена посадка пасажирів на...