«Україна не має чіткого механізму виконання рішень ЄСПЛ – він лише на стадії розробки» – експерт

Поділитися:

Конкурсна комісія щодо відбору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України оголосила про початок конкурсу з відбору кандидатів для обрання суддею ЄСПЛ.

Прийом документів для участі в конкурсі буде здійснюватися протягом 30 календарних днів, з 8 листопада по 7 грудня 2021 року (включно).

Президент Володимир Зеленський 26 жовтня підписав Указ, згідно з яким українська влада втретє намагатиметься надати Раді Європи кандидатів на суддю Європейського суду з прав людини.

Справа в тому, що наприкінці вересня Парламентська асамблея Ради Європи відхилила весь список кандидатів у ЄСПЛ від України, який наша країна подала за результатами конкурсу, проведеного комісією при Зеленському. Водночас ПАРЄ призначила суддю ЄСПЛ від РФ.

Як повідомили у ПАРЄ, «Комітет з виборів суддів рекомендує Асамблеї відхилити список, оскільки не всі кандидати відповідають критеріям для обрання судді до Європейського суду з прав людини, і звернутися до уряду України з проханням подати новий список кандидатів».

Таким чином Україна не може обрати свого суддю ЄСПЛ вже третій рік. Через це в суддівському кріслі залишається суддя Ганна Юдковська, чий термін повноважень закінчився ще у 2019 році.

Олександр Дроздов, доктор юридичних наук, колишній член науково-консультаційної ради при Конституційному суді України та Верховному суді України був присутнім в ефірі «Першого Ділового» телеканалу. Експерт із правових питань прокоментував ситуацію з конкурсом судді.

«Я не говорив би про недоліки самого складу комісії. Востаннє йшлося про те, що не було саме можливості обирати. Була одна кандидатура, найпотужніша. А, як відомо, Парламентська асамблея – це орган, який сповідує європейські цінності. З ними такі варіанти не проходять: вони чітко розуміють, що вони мають право обирати», – пояснивши при цьому, що Парламентська асамблея має право обирати між трьома рівнопрофесійними, рівноцінними особами, а не визначати відразу єдиного кандидата.

«Питання не в комісії, яка обирала, а швидше за все в тому, кого ми таки висуваємо».

Отже, виникає одне питання – чому Україна не пропонувала відповідних кандидатів, чи існують загалом механізм їх відбору, чи проводяться консультації щодо цієї ситуації. «Наскільки мені відомо, можливо, консультації і проводилися, але вони ніде не регламентувалися нормативним документом на рівні Указу президента».

Більшість рішень ЄСПЛ щодо України стосується системних та структурних проблем. Найвідоміша проблема – це невиконання рішень національних суддів або сповільнене їхнє виконання. Олександр Дроздов зазначив, що загалом немає чіткого механізму виконання рішень ЄСПЛ.

«Держава має визначити чіткий механізм виконання. Але він зараз лише розробляється. На жаль, вони не такі наочні та стійкі… Але над цим працюють відповідні народні депутати, представники міністерств відповідних відомств, наскільки мені відомо».

Раніше ми повідомляли, що президент України Володимир Зеленський змінив Указ щодо відбору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України.

Також ми писали про позов колишнього президента України Віктора Януковича, який скаржиться на упереджене до нього ставлення з боку судових органів у Києві та відмову України розслідувати замахи на нього.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
29 Листопада 2021 року - 16:04
У ВООЗ заявили, що випадки зараження штамом «Омікрон» можливі і...
29 Листопада 2021 року - 13:54
Проект реконструкції передбачає демонтаж існуючої бетонної смуги
29 Листопада 2021 року - 13:12
Абло боровся з рідкісною та агресивною формою раку
29 Листопада 2021 року - 11:47
Президент України відвідає кордон із Білорусією