Іпотека під 10% – панацея чи болюче питання для громадян без житла?

Поділитися:

Як відомо, чинний глава держави Володимир Зеленський оголосив про старт пріоритетної державної програми, яка пропонує українцям іпотеку під 10% річних. Дешеві кредити на житло – досить болюча тема в Україні з урахуванням того, що в країні найвищі іпотечні відсотки в Європі. Крім того, програма повинна вивести з кризи будівельну галузь. Однак, напливу охочих скористатися програмою не спостерігається.

Чому українці не мають бажанням брати іпотеку і що потрібно зробити уряду для того, щоб запустити в Україні нормальний ринок іпотеки? Про це в п’ятницю, 21 серпня, докладно розповів економічний експерт Олександро Охріменко у коментарі для телеканалу «Перший Діловий».

Якщо проаналізувати умови програми, то стає зрозуміло, що за бажання придбати житло через іпотеку «за держпрограмою» доведеться заплатити значно більше, ніж обіцяні 9,9% річних. Адже тут варто врахувати страхування предмету іпотеки (0,5% від вартості нерухомості) і особисте страхування позичальника (0,5% від суми основної заборгованості по кредиту), а також разову комісію (1% від суми кредиту).

Але, головне – відсоткова ставка 9,9% річних діє тільки в перший рік кредитування. Надалі, ставка розраховується за спеціальним індексом, який залежить від депозитної ставки та плюс до неї 4% зверху. Тобто, якщо ситуація на фінансовому ринку залишиться незмінною, то через рік загальна ставка кредиту буде близько 15%.

Як прокоментував український економіст Олександр Охріменко, головна проблема полягає навіть не в самому відсотку іпотеки, а в тому, що банки просто не дозволяють українцям отримати потрібні кредити.

За словами фахівця, основна суть проблеми полягає в неправильних нормативах з боку банків. Адже на подив, навіть з урахуванням того, що зараз відсоток іпотеки набагато вищий в порівнянні зі ставкою центральних країн Європи, українці готові взяти на себе іпотечні зобов’язання, однак такої можливості у них просто немає.

«Проблема виникає в тому, що вже наявний норматив робить видачу кредиту досить малоймовірною можливістю», – сказав фахівець.

Зокрема, наразі видача такого кредиту доступна лише тим українцям у яких є офіційна висока зарплата і гроші на перший внесок.

«У вас повинна бути, по-перше, дуже велика зарплата, а вона мало у кого є. По-друге, дуже багато часу йде на те, що потрібно довести наявність грошей на перший внесок. Це теж для українців проблематично. І по-третє, банки вимагають від українців хороших кредитних історій, які також є далеко не у всіх», – сказав експерт.

Тому так і виходить, що навіть при наявності великої кількості охочих взяти на себе таку іпотеку, реальної можливості для цього просто немає.

«Іпотеку хочуть взяти дуже багато. Але коли справа доходить безпосередньо до видачі кредиту, його не дають. Тому зараз таких звернень мало. Зазвичай, коли у людини не вистачає грошей, щоб щось купити, в цьому випадку, звичайно, вона може взяти кредит. Тоді клієнт платить 80-90% вартості квартири та тільки тоді може на решту 20% відсотків взяти кредит. Тому зрозуміло, що таке не всім підходить, хоча для банків такі кредити виходять порівняно невеликими», – сказав Охріменко.

Експерт вважає, що державі потрібно терміново виправити цей процес і зробити умови видачі кредитів більш доступними. Тільки тоді ринок іпотеки в Україні зможе функціонувати.

«Потрібно змінювати норматив і прибирати ці обмеження – зробити їх більш доступними, тоді українці й будуть брати кредити. А зараз від українців вимагають так, нібито вони є жителями Європи, а це просто для них нереально. Проблема не в самому відсотку іпотеки, люди просто не можуть пройти перевірку з боку банків», – резюмував він.

Нагадаємо, що умови, на яких зараз покупцям пропонують квартири в іпотеку, далекі від справді доступних кредитів на житло. Зараз деякі банки дають українцям іпотеку під 10%, проте в реальності це діє лише протягом року і надалі відсоток зростає до 16-20%.

Не варто також забувати про те, що ви повинні мати спочатку гроші для внеску за квартиру, надати банку підтвердження офіційного стабільного доходу, а також бути готовим справно платити сам кредит та відсотки з його обслуговування.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
29 Липня 2021 року - 13:15
Для отримання відшкодування необхідно звернутися до регіональних підрозділів грошового обігу...
29 Липня 2021 року - 12:43
Від початку минулого року українці можуть звернутися в управління соціального...
29 Липня 2021 року - 12:41
Над проблемою активно працюють бригади обленерго
29 Липня 2021 року - 12:13
Рада національної безпеки та оборони проведе виїзне засідання в Донецькій...