Чого хочуть білоруси?

Поділитися:

Третій тиждень в Білорусі тривають протести. В Україні суспільство також розкололося – одні підтримують білоруський братський народ в їх прагненні до чесних виборів і демократії, інші ж, відверто кажучи, не розуміють білорусів, вважаючи країну досить ситою і заможною для подібних бунтів.

«Перший Діловий телеканал» вирішив запитати у самих білорусів – як вони живуть в економічному плані і що підштовхнуло їх вийти на вулиці з протестами.

Ненабагато втекли від України

У мережі ходить чимало версій низьких цін і великих зарплат в Білорусії. Тому ми поставили рядовим білорусам через соцмережі прості питання для того, щоб визначити де рівень життя вищий. Для зручності читачів – білоруські рублі ми відразу переводили в наші, українські гривні.

Наприклад буханець хліба в Україні в середньому по ціновій вартості доходить до 14 гривень, а в тій же Білорусі – до 18. Різниця між літром молока – 1 – 1,50 грн. при ціні в Україні 28,50, а в Білорусі 27 грн. Кілограм свинини в Білорусі обійдеться в 130 грн, а в Україні – 112 гривень. На кілька гривень дорожче буде коштувати і стандартний борщовий набір у білорусів.

Дорожче обійдеться шоколад, банани, борошно. Зате дешевше картопля і гречка.

Якщо брати такі показники, як бензин, електрику або газ – то тут білоруси дадуть українцям фору.

Наприклад, поки в Україні ціна літра бензину марки А-95 доходить до 23 гривень, у Білорусі він коштує лише  21.30 грн. Вартість куба газу 1,52 проти української ціни в 2,97. А 1 Квт електроенергії обходиться сусідам в 90 копійок, поки українці змушені платити 2,28.

Мінімальна зарплата в Білорусі теж ненабагато відрізняється від української – там вона становить на наші гроші 4500 гривень, тоді, як у нас – 4723 з анонсованим підвищенням.

А ось середня зарплата в Білорусі перевищує 14 тисяч гривень, якщо вірити білоруським статистикам, тоді як в Україні, якщо взяти дані Держстату, всього 11,5.

Та й пенсіями можуть «похвалитися» сусіди – мінімальна пенсія перевищує 3 тисячі гривень на наші гроші, тоді, як в Україні вона лише ненабагато перевищує 1700 гривень. Середня ж пенсія по країні становить 5481 гривню в перекладі на наші гроші, тоді, як в українців всього 3413 гривень.

Аргументи сусідів

Самі білоруси в приватних розмовах підтверджують ціни на основні продукти першої необхідності. Вони дійсно майже такі ж, як і українські. Та й комуналка у сусідів нижче. А ось з приводу заробітків – не погоджуються категорично.

Багато з нами опитаних жителів Білорусі не знають, у кого середня зарплата становить 14 тисяч гривень, якщо переводити наші гроші.

«Серед моїх знайомих немає людей, які отримували б середню зарплату, яку заявляють наші статистики. На ваші гроші 7 – 8 тисяч гривень, це максимум, що можна знайти. Можливо, чиновники, судді, голови адміністрацій та районів отримують тисяч по 100 на ваші гроші, а ми по 7 – 8 тисяч – звідси і виводиться середнє статистичне », – каже Аліна з Мінська.

До того ж, більшість українців працює нелегально і не платять податків з зароблених грошей. У Білорусі з середньої зарплати потрібно відняти ще податки, щоб отримати реальну цифру заробленого.

Не можуть в Білорусі похвалитися і заявленою середньою пенсією. За нашими опитуваннями сусіди отримують в середньому по 2 тисячі гривень, але аж ніяк не по 5.

«Зараз бабусі по селах виступають за Лукашенко. Згадують, як в 90-ті брали по талонах мило і крупи, дякують йому за ось таку «стабільність». У пресі, яка контролюється державою, постійно розповідають, як прийшов Лукашенко в злиденну і бідну країну, де продукти видавали по талонах, а тут – ніби і все купити можна, і навіть деякі копійки пенсіонерам видають – значить все добре, все повинні бути за Лукашенко, інакше …. »

Інакше – повернуться продукти за талонами і все буде, як в Україні. Тамтешня преса чомусь любить розповісти про те, що в Україні маленькі зарплати, величезні податки і комунальні платежі. А ще постійно нагнітаються страшилки про капіталістичний захід – як в кращих традиціях СРСР. Тому, на думку молодих білорусів, старше покоління підтримує Лукашенка з усіма його недоліками. І готові багато терпіти – щоб тільки їжа не по талонах.

Михайло з Вітебська зізнається, що у нього є родичі в Україні, яких він часто відвідує. Чоловік запевняє, що Україна розвивається більше, ніж Білорусь.

«У нас люблять похвалитися хорошими дорогами, стабільністю і відсутністю олігархів в країні. Але у вас в Україні – все більш динамічно, більш розвинене. Дуже подобається, коли приїжджаю до вас – велика кількість магазинів, великий вибір товарів в кожному магазині, то тут то там якісь технічні новинки, якісь додатки запускають, якісь стартапи. Видно, що люди чимось займаються, помітно розвиток. У нас теж, звичайно, щось є, щось розвивається – але вкрай повільно, оскільки все контролює держава, а державна машина занадто повільна. Які там сімейні ферми або зелений туризм? Які там нововведення або розробки? Добре, хоч інтернет дозволили – і на тому спасибі », – каже Михайло.

Особливо вражає білорусів свобода слова.

«Почитав українські ЗМІ – ганять президентів, що минулого, що нинішнього, якісь розслідування проводяться. І ніхто нікому нічого за це не робить. А у нас, як за Брежнєва – єдина лінія партії, і пискнути ніхто не сміє », – сміється чоловік.

Чиновники-олігархи

На рахунок олігархів самі білоруси не згодні і стверджують, що в їх країні  кожен  чиновник або силовик збагачується за рахунок народу.

«Просто наші чиновники живуть, як в 70-ті роки – це «Волга, килими, кришталь і бутерброди з ікрою».  Багато з них не хизуються дорогими годинниками, речами, автомобілями. Тут це просто не прийнято, та й вибрати особливо немає з чого в Білорусі », – розповів Михайло.

Віра з Мінська – передпенсійного віку. Вона також підтримує вибори і зміну президента.

«Ви не повірите, але у нас до сих пір є суботники, профспілки, всі ці нікому не потрібні внески і обязаловка. Навіть є суто білоруська політінформація, як в кращі часи СРСР. На деяких підприємствах досі ранок починають з читання свіжих білоруських «правильних» газет. Весь світ вже відійшов від такої системи – але в Білорусі вона збереглася. І це в 21 столітті … ».

Про пережитки з радянського минулого розповіли на мітингу і білоруські актори. Вони запевняють, що змушені роками працювати і бути прив’язаними до одного місця через те, що держава дає їм кімнати в гуртожитках.

«Прив’язані до роботи, до школи, до садка через пару квадратних метрів», – поскаржилися актори.

Багато білорусів відзначають, що раз держава щось дає – на зразок гуртожитку або житла, значить вже зобов’язує людину майже на все життя. Деякі білоруси все-таки їдуть за кордон – і стають заробітчанами або згодом емігрують. Але уряд про це воліє мовчати.

«Люди просто кидають все і виїжджають за кордон – де можна і заробляти, і якось розвиватися. Таке в суспільстві не вітається. І забрати потім сім’ю звідси дуже складно. Якщо заробітчанин – значить майже що ворог народу. Але проблема є – білоруси все частіше їдуть за кордон, працюють разом з українцями і осідають там. Уряд на це мовчить і закриває очі », – каже Валерій Миколайович.

Дружба з Росією

Більшість з опитаних нами білорусів говорить про те, що країна залежить від Росії. І не скільки від Росії, скільки від дружби Олександра Лукашенка з Володимиром Путіним і зацікавленості останнього в Білорусі.

Сусіди називають це прямою залежністю, яка в майбутньому ні до чого не приведе.

«Сьогодні є Путін і Росія, які нам дають і допомагають. А що ми будемо робити завтра, коли Путіна не буде, він не буде прихильний до нас, або у Росії почнуться свої проблеми? А потрібно самим розвиватися, виходити на ринки, ставати конкурентоспроможними, а не чекати подачок », – каже Михайло.

Білоруський автомобільний завод – компанія з виробництва кар’єрної техніки, розташована в Білорусії. На підприємстві випускаються кар’єрні самоскиди, виробнича техніка для роботи в кар’єрах, машини для підземних робіт, бульдозери, навантажувачі, аеродромні тягачі.

Сотні працівників БілАЗа також страйкують і виступають проти Лукашенка.

Головна причина – техніка, яку випускає завод, уже давно морально застаріла і її купують в основному країни колишнього СРСР. В Європі і на світовому ринку вона не конкурентноспроможна. Зараз і Росія налагоджує власне виробництво аналогічної техніки. Що потім буде з заводом, якщо ні керівництво заводу ні керівництво країни не зацікавлене в модернізаціях і інноваціях – ніхто не знає і не розуміє. Але робочі впевнені – потрібні термінові зміни.

І поки білоруси просять цих змін, «батька» бігає з автоматом, випускає силовиків на мирних людей і просто б’є свій же народ …

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
29 Липня 2021 року - 13:15
Для отримання відшкодування необхідно звернутися до регіональних підрозділів грошового обігу...
29 Липня 2021 року - 12:43
Від початку минулого року українці можуть звернутися в управління соціального...
29 Липня 2021 року - 12:41
Над проблемою активно працюють бригади обленерго
29 Липня 2021 року - 12:13
Рада національної безпеки та оборони проведе виїзне засідання в Донецькій...