Чи будуть чиновники тримати гроші в гривні?

Поділитися:

До Верховної Ради внесено законопроект, яким парламентарі пропонують заборонити посадовим особам і членам їх сімей мати рахунки в іноземній валюті як в українських, так і в зарубіжних банках. Йдеться про закон №3940.

Чи можна вважати таку заборону конституційною і чому українські чиновники, не дивлячись на інформаційну кампанію влади щодо стабільності гривні, не ризикують тримати гроші в національній валюті? Про це в четвер, 20 серпня, розповіла політичний експерт Світлана Кушнір в коментарі для телеканалу «Перший Діловий».

У поточних реаліях українські чиновники часто годують українців казками про те, наскільки вони мало заробляють. Але в той же час, вони активно переписують власний бізнес на дружину або бабусю, розповідаючи, як тяжко їм живеться за гроші заможної жінки або батьків.

Зовсім нещодавно у Верховній Раді України був зареєстрований проект закону “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо відповідальності за порушення заборони відкриття рахунків в банках в іноземній валюті)”, який викликав великий резонанс серед суспільства.

Як прокоментувала політичний експерт Світлана Кушнір, аналог такої реформи вже колись був застосований на полях Російської Федерації, коли уряд заборонив чиновникам мати рахунки в іноземних банках, але саме на території інших держав. Завдяки цьому, в Росію свого часу повернулася дуже велика кількість грошової грошової маси, яка наповнила резерви російської федеральної банківської системи.

Однак в цьому випадку, українська влада, намагаючись заборонити чиновникам мати гроші в валюті швидше за все прагне до того, щоб підвищить вартість і цінність гривні в очах цих же чиновників. Але в цьому ж контексті, хто може перешкодити зберігати свої заощадження в коштовностях, золоті, діамантах або ж вкладати кошти у щось інше та взагалі, чи законно це?

«Довіри до української валюти таким чином створити точно не вдасться. Це закон, який фактично наступає на права людини. Адже це споконвічне право кожного з нас відкривати валютні рахунки в будь-якій валюті і в будь-якому з банків, якщо вони не визнані на території тієї чи іншої держави в якості незаконних або тих, хто установ, які пов’язані з фінансуванням терористичних операцій або дикторских режимів», – сказала експерт.

Адже з одного боку, звичайно чиновники не викликають довіри і велика частина українців впевнена, що заробляють вони набагато більше, ніж вказують в своїх деклараціях. Але з іншого боку, хіба можна рівняти того ж топ-менеджера НАК «Нафтогазу» і звичайного секретаря сільської ради?

Поки перший складає свої незліченні багатства на закордонних рахунках, другий заробляє не так вже й багато, але через норми закону виходить, що теж позбавляється можливості зберігати відкладений заробіток в іноземній валюті. Але ж зараз не тільки звичайні українці, а й самі законодавці не надто довіряють вітчизняним банківським системам, щоб зберігати заощадження саме в гривнях.

«Валюти світу стали засобами не тільки для накопичення. Адже гроші можна продати, позичити, вкласти в щось в якості інвестицій. Рішення позбавити людину майбутнього тільки тому, що вона саме зараз знаходиться на державній посаді, і таким чином не дати можливість якомусь чиновнику законно зберігати свої гроші в будь-якій валюті, є однозначно дикторським», – підкреслює фахівець.

Також тут потрібно врахувати, що зараз в суспільстві немає абсолютно ніякої довіри до української валюті і це логічно пояснюється тим, що наразі банківська система фактично працює в «ручному режимі». І щоб там не обіцяв новий глава НЬУ Кирило Шевченко з приводу стабільності української валюти, свої гроші він навряд чи воліє зберігати в гривнях.

«Це все зараз ручний режим. Хочемо встановити такий-то курс, його і встановимо, захочемо по-іншому – поміняємо. Захочемо допомогти власникам ОВДП збагатитися, терміново знизимо курс. Це все системне і злочинне зміцнення національної валюти, тому що за останні роки українці стали набагато біднішими, аніж було раніше. Всі ці гроші зараз заробляють міжнародні валютні спекулянти і саме на догоду їм наша національна валюта свого часу так різко зміцнилася», – сказала Світлана Кушнір.

Експерт вважає, що прийняття законопроекту №3940 суперечить всім можливим конституційним нормам, а також людським правам та свободам. Більш того, в цій ситуації можна навіть залучити Європейський суд з прав людини, адже закон є абсолютно протизаконним.

Нагадаємо, що нещодавно комунікаційна компанія Noblet Media CIS в партнерстві з дослідницьким агентством Info Sapiens поділилися результатами дослідження про стиль життя і фінансові погляди середнього і вище середнього класів населення в країнах, де здійснюється діяльність компаній, в тому числі в Україні.

Як повідомляється в звіті, лише 9% українців готові витратити кошти на зустрічі з друзями і розваги. Більшість віддає перевагу збирати, зберігати гроші вдома або в банківському сейфі в доларах США (40%) або в національній валюті (33%) замість того, щоб купувати нерухомість (17%) або відкривати банківський депозит в доларах США або гривні (12% і 11 % відповідно).

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
30 Липня 2021 року - 7:32
Міністерство соціальної політики працює над новою пенсійною реформою, яку має...
29 Липня 2021 року - 13:15
Для отримання відшкодування необхідно звернутися до регіональних підрозділів грошового обігу...
29 Липня 2021 року - 12:43
Від початку минулого року українці можуть звернутися в управління соціального...
29 Липня 2021 року - 12:41
Над проблемою активно працюють бригади обленерго