«99% українських лісгоспів не дотримуються принципів FSC» – експерт 

Поділитися:

Міжнародна некомерційна організація «Лісова опікунська рада» (FSC) вперше призупинила дію сертифіката якості деревини для ряду українських лісгоспів через порушення «сезону тиші».

Скасування або призупинення дії сертифіката створює ризик, що від придбання продукції цих підприємств відмовляться покупці в ЄС.

Так, сертифіковані FSC лісгоспи, як правило, мають постійних замовників і поставляють деревину на екологічно чутливі ринки – в основному країни Європейського Союзу.

Станом на середину червня FSC вперше призупинила дію сертифікатів в Україні відразу восьми лісгоспам. Йдеться про шість лісгоспів на Закарпатті (Хустський, Мукачівський, Ужгородський, Рахівський, Воловецький та Великоберезнянський), а також про двох лісгоспів в Полтавскойі і Рівненській областях (Гадяцький і Дубенський відповідно).

Підставою для призупинення сертифіката стали лісорубні квитки, які були видані на санітарні рубки в період з 1 квітня і мають статус «розпочаті», а також інша інформація, яка є в системі електронного обліку деревини. Тобто, рубки проходили під час так званого «сезону тиші», в який забороняються санітарні рубки.

У попередні роки і лісівники, і аудитори посилалися на різночитання закону і не вважали санітарні рубки порушенням.

Національний представник FSC в Україні Павло Кравець пояснив, що механізм відновлення сертифіката поки не зрозумілий, оскільки їх припинення за порушення «сезону тиші» відбувається вперше. Він переконаний, що це не буде легко для лісгоспів, але за рекомендаціями організація буде звертатися до зарубіжних колег з FSC.

«Тепер сировину зможуть продати тільки туди, де не вимагатимуть сертифікату, тобто швидше за все – на внутрішній ринок», – пояснив Кравець.

Подробиці теми розповів громадський інспектор з охорони навколишнього середовища Держекоінспекції Владислав Каменца в ефірі телеканалу «‎Перший Діловий»‎.

«‎Лісівники трактують взагалі, що незаконна порубка, з їхньої точки зору, це порубка, яка здійснена без відповідних дозвільних документів, без лісорубного квитка. Все інше вони вважають, що це є законно і вони проводять всі ці речі виходячи зі свого розуміння і трактування закону. Тут питання взагалі до цієї поправки, бо в ній, фактично, забороняються санітарні рубки, але в той же час не забороняються рубки головного користування. Рубки головного користування – це по-ідеї більша частина рубок по питомій вазі, аніж санітарні рубки. Зрозуміти нашого законодавця досить важко»,‎ – розповів Владислав Каменца.

На думку експерта, санітарні рубки можна вважати маленькою частиною серед правопорушень, які здійснюються у лісовій галузі.

«‎Порушень може бути маса, 89 лісорубних квитків, по яких було зафіксоване те, що вони були виписані на період режиму тиші і в “режим тиші” це одне. По-перше, перший принцип FSC це вся діяльність має відповідати Національному законодавству. Відповідно всі порушення, які були зафіксовані могли стати причиною того, що всім лісгоспам припинили сертифікати. Тобто санітарні рубки – це лише маленька частина тих порушень, які відбуваються в лісовій галузі»,‎ – зазначив експерт.

Владислав Каменца о лишении украинских лесхозов сертификатов на качество древесины для экспорта

Раніше ми повідомляли, що за кілька років в Україні вирубали лісів площею з Чорногорію.
Також ми писали, що вісім лісгоспів втратили право продавати деревину в ЄС.

Читайте також
19 Червня 2024 року - 8:27
Від початку російського широкомасштабного вторгнення аграрний сектор зазнав збитків на...
18 Червня 2024 року - 18:47
Нового підвищення тарифів на світло в Україні найближчим часом не...
18 Червня 2024 року - 16:54
Кабінет Міністрів підтримав зміни до ліцензування перевізників, ініційовані Міністерством розвитку...
11 Червня 2024 року - 11:48
Ринок праці у травні нагадував безлюдну пустелю: кількість шукачів та...