«Знижена ставка ПДВ дозволила аграріям знизити ціни» – експерт

Поділитися:

У грудні Верховна Рада знизила ставку податку на додану вартість для аграріїв з 20% до 14%. Народні депутати схвалили в другому читанні відповідний законопроект №3656.

Знижена ставка ПДВ введена для такої сільськогосподарської продукції: велика рогата худоба, свині, пшениця, жито, ячмінь, овес, кукурудза, соєві боби, насіння льону, насіння ріпаку, насіння соняшнику, насіння та плоди інших олійних культур, цукрових буряків.

Зараз же в Україні закликають терміново виключити з Податкового Кодексу норми про застосування ставки ПДВ 14% на окремі види сільськогосподарської продукції. З такою ініціативою виступили Федерація роботодавців України (ФРУ) разом з іншими асоціаціями переробників сільськогосподарської продукції та переробними підприємствами закликали Комітет ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики.

У ФРУ вважають, що вже в перші місяці застосування пониженої ставки ПДВ в 15% повною мірою підтвердилися побоювання роботодавців про наслідки таких змін, а саме: викривлення конкурентного середовища (зокрема, між переробниками, які використовують власну сировину і тими, хто переробляє придбане сировина); істотні втрати більшості переробників сільгосппродукції (зокрема, переробників в м’ясної, молочної, борошномельної, цукрової та солодової галузях) на тлі виграшу окремих вертикально інтегрованих структур.

У федерації також додали, що дане нововведення не відповідає положенням Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Свою думку з цього приводу висловив Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської аграрної раді.

“Від цього закону очікувалося, перш за все, що він допоможе в боротьбі з тіньовим ринком і полегшить життя аграріїв, знижуючи проблеми з відшкодуванням ПДВ. Частково ці проблеми пов’язані. Зниження ставки дозволяє аграріям менше платити в бюджет, але рівно на ту ж суму держава відшкодовує менше при експорті сільгосппродукції.

При продажу на внутрішньому ринку діє колишня ставка 20%, відповідно бюджет нічого не втрачає. Але оскільки держава менше бере у аграріїв, а потім менше повертає, то в разі затримок чи проблем з відшкодуванням ПДВ у аграріїв і трейдерів заморожуються менші гроші “, – говорить експерт.

Михайло Соколов також відзначає ще один несподіваний ефект цього закону: ті аграрії, які продавали частину продукції за готівку, змушені збільшити свої легальні продажі, тому що в іншому випадку у них виникає негативне значення ПДВ.

“Таким чином, ціни з ПДВ впали, а ціни без ПДВ залишилися на колишньому рівні. Тому, з упевненістю можу сказати, що законопроект добре працює в ряді сфер сільського господарства.

Сума сплати ПДВ до бюджету залежить тільки від одного параметра – це ставка, за якою продається сільгосппродукція кінцевому споживачеві. Тому все, що відбувається зараз, у зв’язку зі зниженням проміжної ставки на сільгоспсировину, це перерозподіл точки сплати. Тобто сплата ПДВ відбувається не раніше, а трохи пізніше, ніж раніше “, – пояснює фахівець.

Михайло Соколов впевнений, що податкове навантаження визначається кінцевою ставкою, а не проміжною. Якщо порівнювати Україну з країнами ЄС, то на всі продукти харчування діє нижня ставка ПДВ. Це робиться для того, щоб підтримати споживача. Адже від зниження ставки ПДВ, знижуються ціни на продукти харчування.

Читайте також
5 Січня 2023 року - 0:22
Повідомляємо, що Шкіря Ігор Миколайович є власником торгівельної марки «ПЕРШИЙ...
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу
28 Лютого 2022 року - 9:44
Україна вже знищила 29 літаків РФ