«Запуск «Північного потоку-2» може розтягнутися на термін від 4 до 12 місяців» – експерт

Поділитися:

Закачування природного газу в використовувані «Газпромом» сховища Північно-Заходу Європи знову знаходиться на досить високому рівні після того, як влітку запаси не відновлювалися

Однак при тому, що до кінця сезону закачування залишилося близько місяця, то навіть посиленими темпами вже не вдасться довести запаси в ПСГ до задовільного рівня.

За газову добу 25 вересня обсяг закачування в ці об’єкти досяг максимального рівня за останні майже два місяці (з 29 липня), як свідчать дані асоціації Gas Infrastructure Europe.

На цей час йде закачування в три ПСГ: в Німеччині «Реден» (заповнене на 5,45%) і «Йемгум» (частка «Газпрому» заповнена на 66,76%), «Бергермеер» (25%) в Нідерландах. У той же час не ведеться ні закачування, ні відбір зі сховищ «Хайдах» (18,4%) в Австрії та «Катаріна» (43,54%) в Німеччині.

Відзначається, що стан запасів газу в сховищах Європи й неможливість наповнити їх до безпечного рівня до настання холодів через глобальний дефіцит є головною причиною зростання ціни на газ. Цьому також допомагає і збільшення ціни на паливо в Азії. Листопадовий ф’ючерс на спотовий СПГ-індекс JKM Platts вже досяг $ 982 за тисячу кубометрів. Індекс показує спотову ринкову вартість вантажів, що поставляються франко-судном (DES) в Японію, Південну Корею, Китай і Тайвань.

В цілому по Європі, за підсумками газової доби 25 вересня, рівень запасів газу в підземних сховищах досяг 73,48%.

Це на 15,38% нижче середнього показника за останні п’ять років. У вересні темпи закачування газу в ПСГ знаходяться приблизно на рівні середніх багаторічних значень, проте цього недостатньо для доведення запасів в ПСГ до рівня, хоча б до близько відповідного показника минулих років.

Спотова ціна газу в Європі після ривків в бік $ 1000 за тисячу кубометрів і різких відскоків в цей час стабілізувалася вище $ 800 за тисячу кубометрів. Контракт з поставкою в понеділок на хабі TTF в Нідерландах коштує $ 827 за тисячу кубів.

Подробиці теми розповіла, директор з питань взаємодії з держорганами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Белькова в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

«Ми всі живемо в час, коли відбуваються великі зміни. І з точки зору Європи, право якої побудоване на багатьох принципах, прийшов дуже критичний момент перевірки лояльності ЄС щодо своїх же власних правил. Особливо це стосується принципу енергетичної солідарності. Адже так звані енергетичні пакети ЄС містять в собі певні правила, яких повинні дотримуватися всі учасники ринку. Ми всі розуміємо, наскільки важливим природним ресурсом є газ і як сильно він впливає на можливості кожної країн захиститися і захистити своїх споживачів. І зараз ми прийшли до того моменту, коли всі починають змагатися в своїх заявах. Росія каже, що вона завершила будівництво СП-2. При цьому було створено штучний дефіцит газу в Європі. Зараз весь світ спостерігає за тим, чим закінчитися історія з сертифікацією нового російського газопроводу. І якщо Європа не піддасться на шантаж і критику, а буде чітко слідувати букві закону – то все буде добре, і Україна вистоїть у цій енергетичній боротьбі з РФ», – вважає експерт.

При цьому експерт прокоментувала питання про терміни перевірки СП-2.

«Європейський закон дуже чітко регулює цю процедуру. І термін в 8 місяців – це в принципі прагматичний нормальний термін в тому випадку, якщо все буде йти добре. В цілому терміни перевірки з боку німецького регулятора можуть затягнутися в термін від 4-12 місяців. Дуже важливо, щоб через дефіцит газу в ЄС чиновники не стали прискорювати цю процедуру. І ніяких винятків для Росії бути не повинно і правила анбандлінгу повинна працювати в інтересах європейських споживачів», – вважає вона.

Нагадаємо, що Сполучені Штати посилюють санкції проти російського трубопроводу «Північний потік-2». Як повідомляють ЗМІ, палатою представників Конгресу США схвалена поправка до проекту оборонного бюджету про санкції проти газопроводу.

Відзначається, що відповідна поправка зобов’язує американського президента ввести обмежувальні заходи проти всіх осіб і компаній, які долучені до діяльності та будівництва газопроводу.

Дуже важливо, щоб через дефіцит газу в ЄС чиновники не стали прискорювати цю процедуру

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
23 Жовтня 2021 року - 22:01
Попередньо - перший непілотований випробувальний політ відбудеться у лютому наступного...
23 Жовтня 2021 року - 18:01
Умови зони найвищої епіднебезпеки почнуть діяти з 26 жовтня.
23 Жовтня 2021 року - 17:32
Висота «Око Дубая» - більше 250 метрів.
23 Жовтня 2021 року - 12:10
Шахраї маскували свої дії під виконання службових обов'язків