«Юридично «Енергоатом» може встановлювати свої ціни на ринку», — експерт

Поділитися:

У січні Кабінет міністрів затвердив список стратегічних підприємств, які заборонені до приватизації. Законопроект про перелік об’єктів права держвласності, що не підлягають приватизації, було затверджено на засіданні уряду

Як повідомляється, приватизації не підлягають підприємства, які забезпечують енергетичну незалежність і обороноздатність України, є природними монополіями та мають критично важливе значення для суспільства.

Відповідно до доопрацьованого законопроекту про перелік об’єктів права держвласності, що не підлягають приватизації, передбачається збереження за державою мінімум 50% акцій ПАТ НАК «Нафтогаз України», АТ «Магістральні газопроводи України», АТ «Укртрансгаз», ПАТ «Укрнафта», АТ «Укргазвидобування», АТ «Укртранснафта», АТ «Чорноморнафтогаз».

Список підприємств, які заборонено приватизувати, поповнили НАЕК «Енергоатом», ПрАТ «Укргідроенерго», ПрАТ НЕК «Укренерго», ДП «Оператор ринку» і ДП «Гарантований покупець».

Але потім цей перелік був переглянутий. Під приватизацію вирішили пустити «Енергоатом».

У Міністерстві енергетики заявили, що вони категорично проти приватизації, повного або часткового приватного володіння НАЕК «Енергоатом» і атомними електростанціями. Міністерство наполягає на проведенні корпоратизації «Енергоатома» в умовах збереження за державою 100% акцій компанії.

Сергій Дяченко, глава Бюро комплексного аналізу і прогнозу, говорить про те, що ситуація на цей час непроста. «Енергоатом» — це досить складна структура, потужний оператор, який проводить складні фінансові операції.

«Поточна ситуація складна. Але при цьому я хочу нагадати, що наглядова рада — це контрольний орган. Які можуть бути претензії? Наглядова рада повинна існувати. Зрозуміло, що це частина корпоративного управління. Не бачу великих проблем», — говорить експерт.

Однак за фактом питання в тому, що керівництво «Енергоатому» побачило в бажанні ввести до складу Наглядової ради якусь спробу довести компанію до банкрутства. Тут же є думка Котіна про неможливість зараз вводити Наглядову раду — як мінімум, це по 300 тис. зарплати кожного з його членів.

«Наглядова рада — це контрольний орган, який не має права втручатися в діяльність компанії. Натомість цей орган має право запросити інформацію, будь-яку, яка цікава. Жодним чином ця рада ні в якому вигляді не втручається в роботу, — нагадує експерт. — Конфронтація? Можливо так. Якщо Наглядова рада буде звертатися до власника компанії — міністерству — і доводити свою точку зору на ті чи інші події. І тоді вже міністерство буде розв’язувати питання з управління компанією».

Юридично «Енергоатом» має право встановлювати такі ціни, які вважає за потрібне. Інша справа — демпінг, але у нас в країні є чіткий механізм демпінгових розслідувань. Чи є там конфлікт інтересів? Ймовірно, є. Коли ціна нижче собівартості в державній компанії — це завжди різні думки.

«Наприклад, коли в 90-х роках той же« Енергоатом »продавав нижче собівартості, щоб хоч якісь гроші були — і таке бувало… Але зараз потрібно дивитися», — говорить експерт.

Більше подробиць про ситуацію навколо НАЕК «Енергоатом» Сергій Дяченко розповів в ефірі «Першого Ділового».

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
16 Червня 2021 року - 18:35
У п'ятницю і на вихідних температура повітря сягне +27...+29.
16 Червня 2021 року - 14:18
Оголошено і нова дата закінчення карантину 3 31 серпня цього...
16 Червня 2021 року - 12:57
Загальна сума афери - 54 мільйони гривень
16 Червня 2021 року - 12:32
Закон тільки прийнятий, а експерти вже зайнялися аналізом