«Європейські та українські виробники повинні готуватися до збитків через ситуацію на ринку газу», – експерт

Поділитися:

П’ять країн Європейського союзу прийняли рішення провести розслідування причин рекордного стрибка цін на газ в Європі. Про це йдеться в спільній заяві Франції, Іспанії, Чехії, Румунії та Греції, яку опублікував журналіст Bloomberg Хав’єр Блас в Twitter.

«Що стосується газу, то функціонування європейського ринку газу слід розслідувати, щоб зрозуміти, чому поточні газові контракти виявилися недостатні», – йдеться в заяві.

Держави також закликали встановити загальні правила за обсягами запасів газу, щоб пом’якшити скачки цін. Крім того, вони запропонували підвищити координацію при покупках з метою поліпшення загальних позицій.

У документі наголошується, що це спільна заява міністрів економіки та фінансів вищезазначених країн. Дата на розташованій журналістом копії не наводиться.

У жовтні 91% опитаних промислових підприємств стануть збитковими через ціни на газ на рівні 56 000 грн за 1000 куб. м. Про це свідчить опитування Федерації роботодавців України.

ФРУ опитала 100 промислових підприємств в 20 галузях, частка газу в собівартості продукції яких перевищувала 7%.

«Такий рівень цін є вбивчим для української промисловості, яка єдина в Європі на 100% закуповує газ за спотовими цінами», – йдеться в коментарі ФРУ.

Подробиці теми розповів керівник незалежного провайдера енергії Володимир Шведкий в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

«Я б розділили питання кризи на дві складові. На сьогодні поки що незрозумілі температурні режими, які будуть в Центральній і Західній Європі. Тому нині говорити про якусь катастрофу на ринку поки що рано. Поки що незрозуміло, чи дійсно Європі не вистачить газу для того, щоб забезпечити своє населення та інфраструктуру газом. Так що проблема не така критична. Більш актуально зараз говорити про те, що на ринку фіксується просто критичне зростання цін на газ. Нещодавно вартість газу склала понад 1100 євро за тисячу кубічних метрів газу. І такий цінник – це новий рекорд для історії. Незрозуміло, за якою ціною споживачі отримуватимуть газ в жовтні й листопаді. Можливо, до грудня цього року вартість газу виросте ще більше. Варто очікувати, що на тлі цього і більшої частини виробників Європи й України будуть сильні збитки через ситуацію з газом», – сказав він.

Експерт зазначив, що поки що подальшу вартість газу на ринку передбачити досить складно. Адже вона вже не відповідає реальному споживанню і запиту з боку ринку.

«Сьогодні ніхто не готовий сказати, на якому саме рівні може зупинитися підвищення вартості газу. Також невідомо, з якого періоду ціни знову можуть падати. Адже те, що вже є зараз – не має ніякої економічної аргументації. Я думаю, що газ буде дорожчати до тих пір, поки компанії взагалі перестануть купувати газ. Наприклад, хімічна промисловість вже стала отримувати сильні збитки через ситуацію. Скоро трапиться так, що промислова галузь масово закриється, а як наслідок – газ вже буде нікому не потрібний», – сказав фахівець.

Раніше стало відомо про стан європейських газосховищ. Про це повідомили в Gas Infrastructure Europe.

Вказується, що викачування газу з підземних сховищ в Європі вперше з квітня перевищила закачування. Це пов’язано з тим, що Європа почала використовувати газ з незаповнених підземних сховищ.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
27 Листопада 2021 року - 22:59
Громадяни виступають проти двох нових законів: про референдум і експропріацію
27 Листопада 2021 року - 22:28
Штам «омікрон» виявили в двох осіб - у районах Челмсфорд...
27 Листопада 2021 року - 18:01
Літургію до Дня пам'яті жертв голодомору в Україні у храмі...
27 Листопада 2021 року - 17:02
У перший тиждень січня буде лише 3 робочих дні