«Якщо не контролювати процес продажу пільгового газу, можна поставити різних виробників у нерівні умови» – експерт

Поділитися:

Механізм аукціонів з продажу приватними компаніями до 20% газу власного видобутку потреб виробників соціально значущих продуктів буде відшліфований до кінця січня. Про це повідомили у Офісі президента.

Це новий інструмент. Зрозуміло, не варто очікувати, що він ідеально працюватиме з першого аукціону. У найближчі два тижні всю механіку цих аукціонів буде доопрацьовано і кожен критичний споживач природного газу, який постраждав або виробляє критичні для населення товари, зможе отримати цей газ», — зазначили на Банковій.

Також там пояснили, що комітет з нагляду за біржовими торгами перебуває у постійному контакті з учасниками ринків та постійно переглядає список виробників продуктів харчування, що допускається до участі в аукціонах.

Кабмін 30 грудня зобов’язав приватні газовидобувні компанії продавати 20% обсягів газу власного видобутку на товарній біржі «Українська енергетична біржа» за фіксованими цінами.

Згідно з рішенням Кабміну пільговий газ зможуть придбати виробники борошна пшеничного, молока, хліба, яєць, курятини та олії.

Після цього Асоціація газодобувних компаній України (АГКУ), яка об’єднує великі видобувні компанії, розкритикувала це рішення, назвав його незаконним.

Деталі теми розповів громадський діяч, соціальний інвестор, підприємець Максим Жук в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

«Насправді, це досить хороша ініціатива і з цим можна дійсно привітати наш уряд. Неоднозначна, звичайно, ну думку деяких експертів. Але я оцінюю цю ініціативу добре, бо вважаю, що треба урізноманітнити ринок. Адже раніше Україна вже зробила аналогічний крок щодо електрики. Тепер, мабуть, прийшла й черга газу», — сказав експерт.

Також він прокоментував позицію тих, хто виступає категорично проти нововведення.

«Зазвичай усі ініціативи, звичайно ж, починаються з метою того, щоб щось покращити. Але потім на практиці вже відбуваються певні моменти, які зрештою можуть обмежувати ті чи інші вигоди. Я вважаю, що продаж газу має вирівняти ринок. За ідеєю, у всіх мають бути рівні умови, але в результаті, звичайно ж, будуть свої нюанси. Адже завжди комусь цікаво здобути «більше» інших. Тому за цим процесом, як і за будь-якою іншою реформою, потрібно ретельно стежити», — уточнив він.

Експерт вважає, що по суті перші спроби продавати газ – це лише початок та демонстрація того, що відповідна можливість справді існує.

«Наскільки я зрозумів і стежив за відкритими джерелами, у торгах захотіли взяти участь лише 6 компаній. Сума угод склала не більше 1,7 млн гривень. Можна сказати, що це лише початок, адже раніше планувалися операції на рівні 80 млн гривень на місяць. Це просто демонстрація можливості того, що газ продавати дійсно можна і що ринок справді регулює ціни», — вважає фахівець.

Нагадаємо, що на момент грудня 2021 року обсяги споживання природного газу в Україні склали 3 604,3 млн кубометрів.

Це на 21,1% менше, ніж за аналогічний період минулого року, як свідчать дані Державної служби статистики.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу
28 Лютого 2022 року - 9:44
Україна вже знищила 29 літаків РФ
24 Лютого 2022 року - 14:14
Які саме обмеження буде скасовано - невідомо