«Якщо держава втручається у регулювання ринку – нічого доброго з цього не буде» – експерт

Поділитися:

В Україні може різко підвищитися вартість обслуговування банківських карт і рахунків.
Розглянутий у Верховній Раді законопроект №4364, який призначений для законодавчого регулювання розміру комісії щодо банківських операцій (еквайринг і інтерчейндж) може стати причиною того, що державні «Приватбанк» і «Ощадбанк» різко накрутять тарифи на обслуговування карток і рахунків.

Так, якщо депутати підтримають законопроект, банки будуть змушені встановити на свої послуги більш низьку комісію, через що почнуть зазнавати втрат. Відшкодовуватися ці втрати будуть за кошти клієнтів. При цьому банківські установи запевняють: вони категорично проти подібних ініціатив, але у них немає особливого виходу, оскільки їхня думка нібито не буде взята до уваги і законопроект затвердять.

Про реєстрацію законопроекту №4354 стало відомо в кінці березня 2021 року. За словами авторів законопроекту, їх не влаштовує ситуація на ринку комісій в Україні, де фактично склалася дуополія двох систем – Visa і Mastercard, а комісії складають у середньому 1,5% плюс збори банків проти 0,2% -0,5% в Європі або 20 центів з транзакції в США. Законопроект передбачає зниження комісії в середньому до 1%.

Проти ініціативи депутатів різко виступили багато українських банків на чолі з Нацбанком, який попередив – ухвалення законопроекту призведе до згортання ринку безкоштовних банківських послуг, програм лояльності, відключення Google Pay і Apple Pay, а також багатьох інших негативних наслідків.

Ситуацію обговорили в ефірі телеканалу “Перший Діловий” із співзасновником проекту Monobank Олегом Гороховським.

“Законопроект, який підготували депутати Гетманцев і Василевська-Смаглюк – він не торкається регулювання ставок еквайрингу і інтерчейндж. Це законопроект про платіжні системи, який ініціював Національний банк України. І цей законопроект правильний. В ході першого читання до нього не було зауважень і він пройшов перше читання. До другого читання почали подавати до нього правки. І саме ці правки депутатські стосуються регулювання еквайрингу і інтерчейндж. Це означає, що депутати Гетманцев і Василевська-Смаглюк не мають особливого відношення до цієї регуляції. Якраз навпаки, особливо Ольга Василевська-Смаглюк категорично проти регулювання ринкових відносин, які склалися на ринку. Чому депутати готові підтримати ці регуляції? Тому що регуляції подаються з риторикою про те, що ми станемо ближчими до Європи. Вони подаються з риторикою, що ці ставки, які склалися на ринку, несуть серйозний вплив на економіку маленьких підприємців. І вони для них непосильна ноша. З такою риторикою звичайно ж досить просто цю ситуацію відрегулювати. Але потрібно розуміти і чітко усвідомлювати, які наслідки будуть від цієї регуляції. І хто насправді від неї виграє. Тому що під гаслом захисту клієнтів і наближення до Європи, поліпшення діяльності підприємців – відбудеться все з точністю до навпаки. Це, як правило, і відбувається, коли держава своїми руками втручається в ту ситуацію, яку регулює ринок”, – зазначив експерт.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
5 Травня 2021 року - 18:56
При цьому державні аудитори працюють набагато ефективніше
5 Травня 2021 року - 18:28
З 1 травня субсидію розраховують за новим порядком.
5 Травня 2021 року - 16:10
Якщо особа з інвалідністю є учасником бойових дій - їй...
5 Травня 2021 року - 15:35
Нардепи пропонують позбавити ЦНАПи права самовільно встановлювати терміни розгляду документів.