«Україна повинна вже зараз готуватися до наступного опалювального сезону» – експерт

Поділитися:

Багато українських експертів і фахівці дотримуються єдиної думки щодо того, що Україні варто зайнятися проблемами та розвитком вітчизняної атомної енергетики. Оскільки саме це вважається стабілізатором для об’єднаної енергетичної системи України.

Однак наразі в цьому секторі спостерігається деякий ряд проблем. Зокрема, вже протягом деякого проміжку часу в Україні спостерігаються аварійні зупинки в роботі енергоблоків, що генерують електроенергію.

Зокрема, після аварійної зупинки енергоблоків ТЕС, що входять в ДТЕК Ріната Ахметова, системний оператор НЕК «Укренерго» вже на початку лютого повторно запросив аварійну допомогу у ГПО “Біленерго”.

Паралельно «Укренерго» повідомило великим споживачам, про можливу необхідність знизити споживання найближчими днями.

Подробиці теми розповів глава державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

За словами фахівця, загалом таку практику можна вважати безпечною, проте це все впливає на фінансово-економічну ситуацію в Україні.

«Зупинка блоків сталася безпечно. Вони були переведені в стан холодної зупинки. Тобто фактично підтримували саме функціонування атомних енергоблоків. Це охолодження активної зони реактора, а також генеруючих систем, які повинні підтримувати даний режим”, – сказав він.

Також він зазначив, що це була перша ситуація в його практиці, коли атомний енергоблок був дійсно виведений в резерв.

«На мій погляд, це сталося за рахунок того, що нині активно розвиваються відновлюючі джерела електроенергії. Тому державою було прийняте рішення про те, що треба тимчасово вивести у резерв один з атомних енергоблоків. Якщо я не помиляюся, йшлося відразу про три атомні енергоблоки», – вказав він.

Він згадав, що на цей час в країні з 15 атомних енергоблоків реально працюють лише 11. Інші 4 знаходяться на ремонті.

«Зараз на них проводиться модернізація відносно поліпшення їх безпеки», – сказав він.

Також він прокоментував питання, чи потрібно приймати рішення щодо переведення енергоблоків в резерв саме державі, а не, наприклад, контролюючим органам.

«Це дійсно так, зараз ми не приймаємо подібні рішення. Відповідно до чинного законодавства це рішення прийматиме держава в особі НАЕК «Енергоатому», – уточнив він.

Він вказав, що Державна інспекція з ядерного регулювання є виключно технічним органом, який приймає відповідні рішення. Тобто, в юрисдикцію відомства не входять економічно-фінансові питання. Тому дані рішення більше відносяться саме до центральних органів виконавчої влади.

Цікаво, відзначити, що на цей час українські потужності офіційно займають 8 місці у світі по своїй атомній генерації. Але скільки ж потрібно реально таких атомних блоків для того, щоб повністю забезпечувати внутрішній запит держави на атомну енергетику?

«По суті це комплексне завдання, яка стосується не тільки «Енергоатому», а й інших підприємств, які присутні на ринку електроенергії. Це і приватний, і державний сектор. Зараз звичайно ж «Енергоатом» виробляє понад 50% від загальної кількості електроенергії, а решта компаній несуть тільки базове навантаження. І поточні проблеми в забезпеченні електроенергії – це питання до всіх чинних учасників ринку. Ситуація дуже непроста, але не настільки аварійна, як деякі експерти кажуть», – прокоментував глава інспекції.

При цьому фахівець вважає, що для регулювання ситуації в Україні існує Оператор електричних мереж. Саме він повинен проконтролювати питання таким чином, щоб не допустити тимчасових відключень електроенергії.

«Як у громадянина України, у мене є відчуття, що цей сезон ми пройдемо все-таки без відключень. Однак важливо, щоб ми вже зараз готувалися до того, як ми збираємося пережити наступний осінньо-зимовий період», – резюмував експерт.

Нагадаємо, що в кінці січня 2021 року Запорізька АЕС відключила один енергоблок.

У пресслужбі Запорізької атомної електростанції повідомили, що в ніч на 23 січня АЕС вивела блок №1 в плановий ремонт.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
15 Квітня 2021 року - 10:30
Вже засуджені колишній керівник і три співробітники газового термінала в...
15 Квітня 2021 року - 10:00
На сьогодні мінімальна пенсія в Україні дорівнює 1769 гривень, а...
14 Квітня 2021 року - 21:30
Щонайменше двох фігурантів санкційного списку контрабандистів з Указу Президента України...
14 Квітня 2021 року - 18:56
Проведення реформи ринку таксі в Україні в п'ятирічній перспективі може...