«Україна має генеруючих потужностей більше, ніж їй потрібно» – експерт

Поділитися:

Рівень погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ становить 37,6% від обіцяного. Виробники енергії з відновлюваних джерел енергії («зеленої» енергетики) заявили, що за підсумками першого кварталу уряд виконав свої зобов’язання з Меморандуму менш ніж на половину, а виплати надходять не всім виробникам через судові процеси.

В Українській асоціації відновлюваної енергії повідомили, що за умовами Меморандуму між урядом та виробниками енергії з ВДЕ, останні повинні були отримати оплату 40% заборгованості або 8,96 млрд грн у 4 кварталі 2020 року. Решта 60% заборгованості повинна бути оплачена рівними частинами у цьому році до 15% або 3,36 млрд грн щоквартально.

Станом на 31 березня виробники ВДЕ повинні були отримати 12,32 млрд грн або 55% заборгованості.
Для виплати цієї заборгованості «Укренерго» отримало кредити під держгарантії. Однак, як кажуть в асоціації, Нацкомісія з тарифів видала «установку», за якою кредитні кошти поділять навпіл між виробниками ВДЕ і «Енергоатомом».

4 лютого у цьому році “Гарантований покупець” почав погашення заборгованості за електроенергію 2020 року. Виробники ВДЕ, як і ДП “НАЕК “Енергоатом” у 1 кварталі 2021 року одержали 4,63 млрд грн.

“Таким чином, фактичний рівень погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ становить 37,6% від обіцяного”, – заявили в асоціації. У той же час, вони заявили, що не всі виробники зеленої енергетики отримали виплати: борги тих, хто звернувся до суду про стягнення заборгованості, «ГарПок» не визнає.

«Станом на 1 квітня 2021 року рівень розрахунків за жодним з місяців поточного року не досяг 100%», – кажуть виробники.

Ситуацію обговорили в ефірі телеканалу “Перший Діловий” з економістом-міжнародником Русланом Осипенком. Зокрема, він озвучив свою думку з приводу балансування: обмеження виробництва дешевої електроенергії задля підвищення виробництва “зеленої енергії”, яка обходиться дорожче.

“Проблема, насправді, складна, тому фактично ми бачимо, що весь світ переходить на відновлювану енергетику, чи прагне до цього. Європа – там безкарбонова енергетика, “зелена” енергетика, і зростає відсоток у загальному балансі енергії, виробленої з відновлюваних джерел. Ми також начебто рухаємося в напрямку Європи, і поставили собі завдання: зараз у нас 11% у загальному балансі, якщо не помиляюся, а до 2035 року ми плануємо взагалі 25% зробити. Незважаючи на проблеми технічні, адміністративні, які в нас є, і екологічні навіть. Тому що виробництво акумуляторних батерей, яке йде для цих станцій – це теж дуже брудне виробництво. Тому, тут ще важко сказати, чи екологічно чисте це виробництво – відновлювані джерела: сонячна і вітрова. Тенденція на те, що будуть ці проблеми поглиблюватися. Фактично у нас, якщо подивитися по технічних проблемах – проблема передачі енергії. Наприклад, у нас проблема з лініями електропередач, десь у нас піки на лініях передач, десь – генерація іде, але нема споживача. Завод стояв – не працює – там пік, а десь не вистачає. Немає оцієї збалансованої системи передачі енергії. Є проблеми з ЛЕПами, це великі кошти. Друга проблема – маневрові потужності. Дати інший вид енергії. У держави немає коштів будувати щось нове. Третій момент- гідроакумулюючі. Це великі акумулятори – фактично, гідроакумулюючі станції. Нема коштів, щоб зробити ці акамулятори, щоб нормально працювала ця система. Або ми будемо вирішувати всі ці проблеми, або це стане проблемою для всіх нас”, – зазначив експерт.

Також він розповів, що ми маємо генеруючих потужностей більше, ніж потребуємо.

“Чому? Тому що Україна була промисловою в Радянському Союзі, в радянській економіці вона була таким індустріальним сектором великим. Для чого будувалися великі електростанції? Для тих виробництв, які мали велике споживання, це і гірнича, переробна промисловість, машинобудування важке. Зараз воно все стоїть, а потужності лишилися”, – пояснив експерт.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
15 Квітня 2021 року - 10:30
Вже засуджені колишній керівник і три співробітники газового термінала в...
15 Квітня 2021 року - 10:00
На сьогодні мінімальна пенсія в Україні дорівнює 1769 гривень, а...
14 Квітня 2021 року - 21:30
Щонайменше двох фігурантів санкційного списку контрабандистів з Указу Президента України...
14 Квітня 2021 року - 18:56
Проведення реформи ринку таксі в Україні в п'ятирічній перспективі може...