«У цьому році в України рекордний дефіцит бюджету» – Сергій Фурса

Поділитися:

Сума недофінансованих статей видатків державного бюджету України вже становить 9,4 млрд гривень (335 млн доларів). Про це в понеділок повідомив колишній в. о. міністра економіки Павло Кухта.

«Згідно з оперативними даними казначейства, неоплачені фінансові зобов’язання станом на сьогодні становлять 9,4 млрд гривень, з них 3 млрд гривень (більше 100 млн доларів) за захищеними видатками. Це максимум з початку року і плюс 2 млрд гривень (71 млн доларів) до показників попереднього тижня », – пояснив Кухта.

За його словами, з 9 листопада Держказначейство працює в режимі картотеки: до ночі зводять надходження, на ранок формують пул витрат, які будуть профінансовані.

«Все інше відкладають. В новітній історії України в середині листопада такого не було вже як мінімум років десять », – зазначив Кухта.

Він констатував, що в бюджеті також немає грошей на підтримку сфери послуг, яка найбільше страждає від карантинних обмежень, зокрема карантину вихідного дня. «Одночасно локдаун вихідного дня і неминуче насувається повний локдаун підвищують потребу в бюджетних витратах», – підкреслив економіст.

На думку Кухти, щоб виправити ситуацію, Україна повинна відновити співпрацю з Міжнародним валютним фондом і прийняти реалістичний бюджет на 2021 рік.

«Єдиний нормальний спосіб вирішити проблему – швидке відновлення співпраці з МВФ, яке відкриє нам доступ до запозичень, щоб профінансувати витрати. Це означає прийняття хоч трохи адекватного бюджету на 2021 рік », – зазначив Кухта.

Свою думку з цього приводу висловив Сергій Фурса, інвестиційний банкір.

“Проблема в тому, що у нас в цьому році рекордний дефіцит бюджету. Дефіцит бюджету – це різниця між доходами і витратами. Тобто в цьому році витрати набагато більше, ніж доходи. І це повинно бути профінансовано коштом залучення боргового фінансування. А ми через те, що зруйнували співпрацю з іноземними партнерами, не можемо взяти гроші в борг, тому що нам не довіряють. Ми зруйнували частину реформ, які раніше зробили з МВФ “, – говорить експерт.

Відомо, що наявні несплачені фінансові зобов’язання становлять 9,5 млрд гривень, з них 3 млрд – за захищеними видатками. Це максимум з початку року, і ще + 2 млрд гривень за даними минулого тижня.

За словами Сергія Фурси, насправді ми самі зробили для себе проблему. Україна є унікальною країною, виключно через те, що влада суперечать тим зобов’язанням, які повинні на себе взяти.

“Питання, де брати гроші, потрібно вирішувати вже зараз, хоча локдаун в країні намічається тільки в січні. Але Дід Мороз не принесе мішок з купюрами. Для країни є кілька виходів з цієї ситуації. Перший – запустити друкарський верстат. Це найпростіший, але болісний спосіб. Зараз ми бачимо приклад Аргентини, яка вирішує свої проблеми шляхом запуску друкарського верстата.

В цілому, владі потрібно зараз всі свої зусилля спрямувати на те, щоб виконати по максимуму умови МВФ, щоб отримати хоча б запевнення про те, що місія МВФ приїде найближчим часом. Це відкриє можливість виходу на зовнішні ринки, що вирішить принаймні частина проблем України “- говорить фахівець.

Сергій Фурса вважає, що дорожнє будівництво 100% закриється на зимовий період, а далі все буде залежати від фінансування. У наступному році в країні очікується знову глобальний дефіцит бюджету тому звідки брати гроші на фінансування доріг, не відомо.

“Без фінансування, швидше за все, залишаться будь-які витрати держави, не пов’язані з оплатою роботи людей. Зараз суди не надсилають кореспонденцію, адже у них немає грошей на марки.

Я не схильний шукати якусь теорію змови. Якщо щось можна пояснити банальною дурістю, то не потрібно шукати чорну кішку в темній кімнаті. Її все одно там не буде. “- резюмує експерт.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Підсумкові випуски новин
Читайте також
24 Січня 2021 року - 23:01
Згідно з прогнозами, вже у 2024 році до 90 відсотків...
24 Січня 2021 року - 22:01
Водій повинен буде заглушити двигун і вийти з автомобіля для...
24 Січня 2021 року - 21:29
Під ударом виявився рівень освіти, причому більш ніж половина учнів...
24 Січня 2021 року - 20:58
Порівняння проводилося за останні три роки, головними винуватцями ситуації, що...