«У минулому році уряд видав українцям лише 5,5 тисяч іпотечних кредитів», – експерт

Поділитися:

Міністерство фінансів України має намір створити українську фінансово житлову компанію. Проект ініціював Кабінет міністрів. Головне завдання проекту – це впровадження фінансово-кредитних механізмів для забезпечення українців житлом і рефінансування іпотечних кредитів.

Про це йдеться в постанові Кабміну №1115, опублікованій на Урядовому порталі.

Зокрема, в документі йдеться про затвердження порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для поповнення статутного капіталу акціонерного товариства, створюваного в цілях впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України житлом. Міністерству фінансів доручено забезпечити утворення приватного акціонерного товариства «Українська фінансова житлова компанія».

Також Кабмін доручив Державній казначейській службі відкрити рахунок компанії в Казначействі для реєстрації її установчих документів в установленому законодавством порядку.

Наскільки актуальний цей проект для України та чи побачать громадяни реальних результатів від роботи інституції?

Подробиці теми розповіли головний експерт групи “Реформа фінансового сектора” Руслан Чорний, а також експерт банківського ринку Ігор Шевченко в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

Як відомо, в Україні вже не один раз намагалися створити аналогічні за своїм головним завданням відомства, які мали б дбати про забезпечення житла для українців.

Як прокоментував Руслан Чорний, в Україні існує Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Однак протягом останніх років ця структура фактично не веде ніякої діяльності тому сказати щось конкретне про діяльність фонду наразі досить складно.

«Колись це було дійсно активне товариство, яке на регулярній основі фінансувала держава. Нині я не бачу, щоб цей Фонд взагалі працював. Наразі в Україні працює програма, яка співпрацює окремо з Міністерством фінансів через українські банки», – сказав фахівець.

Також тему прокоментував Ігор Шевченко. Він назвав результати діяльності Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву досить поверхневими. Однак він вважає, що чинна іпотечна програма з боку уряду показала себе досить ефективно в поточних реаліях.

Експерт каже, що в даній ситуації будь-які новації з боку Кабміну, які могли б привести до збільшення обсягів кредитування населення в питанні придбання житлової нерухомості – просто необхідні.

«Тут більше питання полягає в самій формі подібної допомоги з боку уряду та обсягу грошей, які уряд може виділити для цієї ідеї», – вказав Ігор Шевченко.

На цей час Міністерство фінансів в рамках своєї нової програми готує іпотечну ставку в розмірі 5-7% для українців з терміном виплати протягом 5-20 років. Така стабільна низька ставка буде діяти протягом усього часу існування іпотечного договору.

Перший внесок на таких умовах повинен становити не менше 20% від всієї суми коштів. Також існує і ряд обмежень у купівлі. Зокрема, на одну людину має припадати не більше 50 квадратних метрів. Підкреслюється, що в цьому контексті йдеться більше про первинний ринок житла.

Чи можна трактувати такі умови таким чином, що програма була створена саме для підтримки існування українських будівельних компаній?

Руслан Чорний вважає, що в цьому відношенні уряд більше дбає не про долю таких компаній, а про забезпечення житлом малозабезпечених українських сімей.

«Цей механізм більше розрахований на задоволення настроїв серед суспільства. Коли молодий українців може жити та платити за своє власне житло. Зараз будівельники більше зацікавлені в тому, щоб будувати великі проекти й продавати їх набагато дорожче. А тут ми говоримо, як раз про бюджетний варіант житла», – вважає фахівець.

Ігор Шевченко також солідарний з думкою з приводу прагнення уряду задовольнити потреби малозабезпеченого населення.

«Те, що це буде додатково йти ще і в плюс економіці, тому що зараз цим будівництвом займатимуться вітчизняні компанії – звичайно добре. Але не це є основним в даному питанні», – вважає експерт.

Фахівці підкреслили, що з урахуванням того, що минулого року країна видала лише 5,5 тисячі іпотечних кредитів для українців, уряду потрібно терміново нарощувати даний темп. Водночас вони сумніваються, що Кабміну вдасться до кінця виконати свої обіцянки та реалізувати не менше 12 тисяч іпотечних кредитів за новою програмою з боку Мінфіну.

Нагадаємо, що раніше чинний глава держави Володимир Зеленський оголосив про старт пріоритетної державної програми, яка пропонує українцям іпотеку під 10% річних.

Дешеві кредити на житло – досить болюча тема в Україні з урахуванням того, що в країні найвищі іпотечні відсотки в Європі. Крім того, програма повинна вивести з кризи будівельну галузь. Однак, напливу охочих скористатися програмою не спостерігається.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Підсумкові випуски новин
Читайте також
28 Листопада 2020 року - 21:59
І найманим працівникам за законом теж обіцяють компенсацію
28 Листопада 2020 року - 21:26
Ініціативу МОЗ в уряді відкинули
28 Листопада 2020 року - 20:27
Додатково хочуть змусити платити за воду, вивезення сміття та опалення
28 Листопада 2020 року - 19:54
В уряді запропонували парламентаріям вилучити із запланованих витрат на освіту...