«Ціни на землю не так швидко ростуть, як того хочеться владі» — експерт

Поділитися:

За час роботи ринку землі українці уклали 28 тис. договорів про купівлю продажу 70 тис. га земель с/г призначення.

«Якщо брати загальну цифру всіх транзакцій по землях с/г призначення, то середня вартість за 1 г станом на 9 жовтня становить 43 879 грн. Але для того, щоб показати детальну аналітику, ми розмежували середню вартість за 1 га для ведення товарного с/г виробництва та особистого сільського господарства. У першому випадку вартість становить 32 тис., у другому — 33 тис.», — відзначають в Мінагрополітики.

Але все ж ринок землі в Україні розвивається повільно. Банкіри стверджують, що початкові обмеження земельної реформи скорочують і можливості для залучення кредитних ресурсів.
Купувати і продавати землю в Україні Верховна Рада дозволила 31 березня. Закон про ринок землі почав діяти 1 липня. Згідно з документом, до 1 січня 2024 року право продавати і купувати землю буде тільки у фізичних осіб, однак не більше 100 гектарів в одні руки.

З 2024 року агроземлю зможуть купувати і юридичні особи з обмеженням до 10 тисяч гектарів. І робити це можуть тільки українські компанії, акціонерами яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи отримають таке право тільки в разі, якщо українці підтримають таке рішення на референдумі.

У Світовому банку звертають увагу на ряд недоліків земельної реформи в Україні, які необхідно усунути для того, щоб ринок повноцінно заробив. Зокрема, необхідно прийняти закон про створення Фонду часткового гарантування кредитів, щоб забезпечити швидке надання кредитів малим і середнім фермерам; створити прозору систему моніторингу для публічного звітування в режимі реального часу про кількість, обсяг і ціни земельних операцій; забезпечити повну сумісність даних між реєстрацією земельної ділянки та земельним кадастром, щоб блокувати шахрайські операції. Також віце-президент Світового банку Анна Бьерде зазначила, що адміністративні обмеження за розмірами землі окремі оператори можуть легко обійти.

Подробиці теми розповів народний депутат України 7-го скликання, старший науковий співробітник Інституту аграрної економіки Ігор Сабій в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

«Насправді, ціни на землю не так стрімко ростуть, як би того хотілося. Є проблеми в тому, що в нас статистику, як завжди роблять середню температуру по лікарні. Тому що беруть земельні ділянки ті, наприклад, які є поряд з великими містами, і ціна їх, звичайно, є дуже високою. Звичайно, ті ділянки є дорогі, наприклад, в околицях Києва, Львова чи Дніпра. Ділянки, які будуть використовуватися безпосередньо для сільськогосподарського виробництва, звичайно, вони є в набагато меншій ціні і, як правило, вони і коливаються в вартості нормативно-грошової оцінки землі, яка в нас є середньою по Україні — 27 тисяч гривень. Якщо ці всі ділянки додати і зробити середньоарифметичне, то ціна ніби-то висока», — зазначив експерт.

Однією із причин того, чому наразі немає бажаного попиту на землю, на думку експерта, є визначене переважне право на купівлю землі, тобто більшість земель знаходиться в оренді юридичних осіб.

«Проблеми у зв’язку з тим, що визначене переважне право на купівлю землі і більшість земель знаходиться в оренді юридичних осіб. Насправді, весь цей закон придумувався для того, щоб великі агрохолдинги могли мати свої латифундії не на правах оренди, а на правах приватної власності», — додав він.

Раніше у Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру заявили про завищену оцінку землі.

Також зазначалось, що прес-служба електронної системи ProZorro.Продажі анонсувала перші аукціони з продажу сільськогосподарських земель. Земельну ділянку площею у 2,1 гектара виставлено на аукціон Тавричанською сільською радою у Херсонській області.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
28 Жовтня 2021 року - 22:30
8-11 листопада відбудеться процедура тестування та відбору охочих працювати в...
28 Жовтня 2021 року - 20:59
На ці кошти, зокрема, планують придбати експрес-тести для покращення рівня...
28 Жовтня 2021 року - 20:01
Він разом з іншими експосадовцями готувався здійснити переворот в КСУ,...
28 Жовтня 2021 року - 19:01
Заробляли шахраї - за рахунок завищення вартості своїх послуг.