«Споживачі своїми грошима розрахуються за борги приватних компаній» – експерт

Поділитися:

Верховна Рада на засіданні 14 липня схвалила законопроект №3508-д в цілому, яким пропонується механізм реструктуризації боргів, що виникли на рахунках теплокомуненерго, газсбитов і облгазів за газ – вони перевищують 100 млрд грн. Документ підтримали 303 народних депутатів.

Законом встановлено порядок врегулювання підприємствами заборгованості за природний газ та його транспортування. Як відзначають в Мінрегіоні, цей закон є життєво важливим в контексті підготовки до майбутнього опалювального сезону.

«Без врегулювання заборгованості перед НАК «Нафтогаз України» теплокомуненерго не зможуть стати повноцінними учасниками ринку природного газу і виконувати умови ринкових договорів», – відзначили в Мінрегіоні.

Так, законом пропонується: перенести розрахункову дату врегулювання заборгованості по 1 липня 2016 на 1 червня 2021; дозволити підприємствам реструктуризувати борг за розподіл і транспортування газу з подальшим списанням нарахованої пені; верифікувати та врегулювати за рахунок держбюджету заборгованість по різниці в тарифах на теплоенергію, опалення, постачання гарячої води й т.п., яка утворилася до або після 1 січня 2016 року; призупинити виробництво і заходи щодо примусового стягнення заборгованості, в тому числі за договорами з «Нафтогазом» і операторами газорозподільних мереж.

У вересні в Раді буде зареєстрований другий законопроект, що містить зміни до держбюджету. Зокрема, перевірені державою суми, які підлягають компенсації, і певні під контролем Мінфіну джерела погашення.

Подробиці теми розповів глава Товариства споживачів комунальних послуг Олег Попенко в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

«Тут перш за все йдеться про те, що будуть списані борги облгазів і теплокомуненерго перед компанією НАК «Нафтогаз» України. А НАК «Нафтогаз» України – це державна компанія, тому фактично тут йдеться про те, що ми з вами за власні бюджетні гроші розрахуємося за борги приватних компаній», – сказав експерт.

Також він прокоментував головну мету даного закону.

«Головна мета закону – це списання боргів облгазів і теплокомуненерго перед компанією. На сьогодні борг теплокомуненерго перед НАК «Нафтогазом» України становить близько 56 млрд гривень. І ще понад 30 млрд складають борги облгазів та газзбутів за використаний газ. Згідно із законопроектом 3508, таким чином наша влада хоче вирішити ситуацію з кризою в системі теплокомуненерго і довести до свого логічного завершення проблеми, які є з боргами між державною компанією і її боржниками. Але я особисто не вважаю, що списання боргів зможе вирішити дану кризу і дозволити нам нормально та без проблем, увійти в поточний опалювальний сезон», – сказав фахівець.

Попенко вважає, що в цілому це не вирішить ті проблеми, які є на ринку. І вже через декілька років всі знову будуть говорити про списання боргу, а треба починати з іншого – з проблеми тарифів і з проблеми платоспроможності населення.

«Адже проблема тарифів і проблема платоспроможності споживачів так і не будуть вирішені. Списуючи борги, ми не виділяємо гроші ні на модернізацію системи, ні на систему правильного обліку газу для споживачів, хоча остання реформа повинна була закінчитися ще в 2012 році. Тому ми й далі будемо збирати борги та через три роки знову опинимося в такій же самій ситуації й будемо знову думати про те, кому і як знову списати борг. Хочу нагадати, що з жовтня 2020 року по лютий 2021 року загальна сума боргів за комунальні послуги збільшилася на 26,5 млрд гривень», – розповів він.

Нагадаємо, що депутати Верховної Ради 301 голосом прийняли в першому читанні законопроект №3508-д про реструктуризацію боргів за газ теплокомуненерго (ТКЕ) і водопостачальних підприємств. Про це повідомляє пресслужба парламенту.

Згідно з документом, пропонується дозволити підприємствам ТКЕ реструктуризацію заборгованості на п’ять років.

Також документ пропонує скасувати нарахування штрафних санкцій, або пені, на заборгованість, яка виникла після 1 травня 2020 року.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
20 Вересня 2021 року - 17:25
Сума виплат буде залежати від страхового стажу у відсотках від...
20 Вересня 2021 року - 16:24
У вересні 2020 року кількість пропозицій складала 53 тисячі, натомість...
20 Вересня 2021 року - 15:35
В країні спостерігається погіршення епідеміологічної ситуації - МОЗ.
20 Вересня 2021 року - 15:05
В першу чергу будуть вирішуватися стратегічні завдання галузі, але також...