«Ринок нелегального палива працює в обхід касових апаратів» – експерт

Поділитися:

Україна щорічно втрачає мільярди через роботу на її території нелегальних АЗС.

Про це повідомив міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов під час зустрічі з керівництвом “Нафтогазовій асоціації України” і з представниками мереж автозаправних станцій

«В результаті спільної роботи повинна бути припинена діяльність усіх нелегальних автозаправних станцій. Триває робота по виявленню незаконного обігу пального. Всі автозаправні станції в Україні пройдуть перевірку », – повідомили в Мінрозвитку.

Своєю чергою представники Асоціації зазначили, що виступають за чесну конкуренцію в рамках правового поля. У кожній з областей зараз працюють міжвідомчі групи, робота яких спрямована на припинення нелегального обороту пального.

«Наші стратегічні завдання – закрити тіньовий ринок палива, підтримати повну і прозору фіскалізацію, а також створити умови для прогнозування цін на паливо», – зазначив Чернишов.
Роботу в цьому напрямку системно продовжують на регіональному рівні під контролем Мінрегіону, запевнив чиновник.

Свою думку з цього приводу висловив Леонід Косянчук, експерт з ринку нафтопродуктів.

“Цей ринок існує досить давно, боротьба з ним ведеться періодично і з нульовим результатом. Тому що результати можуть бути тоді, коли йде системна боротьба.

Він працює досить просто. Касові апарати не з’єднані в систему, тому податкова і служба статистики їх не бачить. Саме тому всі оцінки і аналізи про втрати бюджету будуть неточними, адже ці приблизні цифри побудовані на дотичних даних. Тому втрати бюджету – це велика біда для українського ринку “, – говорить експерт.

Леонід Косянчук зазначає, що все починалося з “наливайки” – нелегальних дрібних мереж АЗС, а потім цей вірус поширився на більші мережі.

“Якщо не буде системної боротьби і принципів невідворотності покарання за порушення, то всі ці заходи від влади будуть зовсім марними. Ринок довгий час працював взагалі без контролюючих діючих органів. Всі відбори проб – це маячня, і не має нічого спільного із законодавчою базою.

Слід зазначити, що замість однієї наливайки виростають дві-три інших, але в інших місцях. На сьогодні ці міні-НПЗ існують, але не грають такої великої ролі, про яку так розповідають”, – заявляє фахівець.

На думку Леоніда Косянчука, весь фальсифікат робиться не на міні-НПЗ, а на нафтобазах. Це і є основна проблема. Крім того, ще більшим лихом є “кришування” нелегальних АЗС з боку влади і правоохоронних органів.

“Треба створити дієву структуру, забезпечити їх необхідним обладнанням, пересувними лабораторіями. Я розумію, що пересувна лабораторія коштує приблизно 70 000 євро. Але що значить ця сума, навіть помножена на 10-20, в порівнянні з тими втратами дохідної частини бюджету, ми маємо від нелегального ринку. Але має бути законодавча база та виконавці”, – резюмує експерт.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
15 Квітня 2021 року - 10:30
Вже засуджені колишній керівник і три співробітники газового термінала в...
15 Квітня 2021 року - 10:00
На сьогодні мінімальна пенсія в Україні дорівнює 1769 гривень, а...
14 Квітня 2021 року - 21:30
Щонайменше двох фігурантів санкційного списку контрабандистів з Указу Президента України...
14 Квітня 2021 року - 18:56
Проведення реформи ринку таксі в Україні в п'ятирічній перспективі може...