«Рекордна ціна газу у Європі – привід переглянути свою залежність від одного енергоносія» – експерт

Поділитися:

Тарифи ЖКГ. Побутові споживачі завжди хочуть платити менше. Влада часто йде на популістичні кроки, аби задовольнити цей запит.

Натомість тарифи зростають для бізнесу, який вкладає ціни на енергоносії в собівартість власного виробництва чи послуг, які надаються ним населенню. І в підсумку всеодно платить населення, але вже не через платіжки, а дещо іншими шляхами. Бізнес, який платить за енергоносії більше, намагається часом це компенсувати, вимагаючи певні преференції з боку держави. А це – гроші з бюджету, знову ж таки з кишені пересічних громадян. От лише преференції надаються не всім однакові і не завжди прозоро. Така система в Україні діє десятки років.

Чи зможе і чи намагається щось змінити чинна влада? Про це в студії телеканалу «Перший Діловий» говорили з директоркою Офісу підтримки реформ Мінрегіону Юлією Перчук.

«Якщо ми поглянемо на Європу – ситуація, яка зараз склалася на світовому ринку газу, вона є аномальною. Щодня бачимо новий антирекорд по ціні газу і, в принципі, світ стикається з такою ситуацією вперше, тому це дуже гарний дзвіночок для всіх – переглянути свою залежність від одного енергоносія. Але всі країни світу, вони, в першу чергу, звернули увагу на своє населення. І уряд Іспанії, Франції і так далі, вони також розробляють програми субсидіювання для підтримки населення. Якщо ми говоримо про НАК «Нафтогаз України», яка є державною компанією, вона бере на себе зараз частково цей удар, вона пом’якшує – питання за рахунок чого – чи за рахунок газу внутрішнього видобутку, чи за рахунок того газу, який був закачаний раніше. По суті, НАК «Нафтогаз» недотримує, в першу чергу, свого прибутку. Це зрозуміло. Є різні розрахунки, скільки конкретно для населення, але без урахування бюджетної сфери, бізнесу, необхідно газу для проходження опалювального періоду. Оперуються цифри. Це потрібно десь близько 14,2 млрд куб.м газу. І НАК «Нафтогаз» розробив пакет, щоб бачити, що він це може забезпечити. Але з точки зору компанії, як бізнесу, звичайно, це недоотримання прибутку, це відсутність капіталовкладення для подальшого розвитку, навіть ті самі плани зі збільшення газу по газовидобуванню, яке потребували… Вони також можуть бути недофінансованими. Питання – чи буде така компенсація?», – зазначила Юлія Перчук.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
28 Жовтня 2021 року - 22:30
8-11 листопада відбудеться процедура тестування та відбору охочих працювати в...
28 Жовтня 2021 року - 20:59
На ці кошти, зокрема, планують придбати експрес-тести для покращення рівня...
28 Жовтня 2021 року - 20:01
Він разом з іншими експосадовцями готувався здійснити переворот в КСУ,...
28 Жовтня 2021 року - 19:01
Заробляли шахраї - за рахунок завищення вартості своїх послуг.