«Рада може створювати ТСК з питань, що викликають великий резонанс – аудит «Нафтогазу» потрапляє в таку сферу» – експерт

Поділитися:

Верховна Рада підтримала створення тимчасової слідчої комісії для перевірки фактів можливих корупційних дій, які спричинили значні втрати дохідної частини держбюджету, зокрема внаслідок діяльності НАК «Нафтогаз України». За відповідний проєкт ухвали №6340 проголосувало 266 народних депутатів на засіданні 27 січня.

У пояснювальній записці зазначається, що комісію створюють у зв’язку з результатами аудиту «Нафтогазу», який проводила Держаудитслужба. Вона встановила факти неефективних управлінських дій, що призвели до втрат на суму 250,9 млрд грн, у тому числі фінансових порушень на 150 млрд грн.

Слідча комісія повинна перевірити також можливі корупційні дії посадових осіб органів держвлади, зокрема Державної податкової служби, Державної митної служби, які призвели до недоотримання доходів державного бюджету в особливо великих розмірах.

Крім того, комісія має досліджувати фінансово-господарську діяльність «Нафтогазу», зокрема: ефективність використання основних фондів «Нафтогазу», а також стан систем розподілу природного газу; відомості про види діяльності «Нафтогазу» та інших господарських товариств, пов’язаних зі видобуванням, транспортуванням, зберіганням, розподілом, постачанням природного газу та його зовнішньоекономічної діяльності; відомості про отримання та використання компанією фінансової підтримки від держави.

Зазначається, що комісія також має розслідувати ситуацію у сфері тарифоутворення, що склалася внаслідок дій посадових осіб «Нафтогазу».

ТСК складатиметься з 13 народних депутатів, голова комісії – нардеп від «Батьківщини» Іван Крулько. Термін повноважень – один рік.

Про це йшлося в ефірі телеканалу «Перший Діловий» керівник практики енергетики адвокатського гурту Arzinger Ярослав Чекер.

«ТСК була створена за результатами перевірки Держаудитслужби. І відповідно, як ми бачимо з пояснювальної записки, до постанови про утворення ТСК буде розглядатися питання щодо аналізу діяльності НАК «Нафтогазу» та аналізу діяльності Державної податкової служби, Державної митної служби. Окрім того, зі стенограми було чути, що голова комісії, власне, хотів би перевірити питання щодо тарифоутворення. Питання – чому не була виконана програма щодо збільшення видобутку газу. І чи ефективно використовуються фонди, що є об’єктами державної власності», – зауважив Ярослав Чекер.

За його словами, коли говорять про неефективні рішення, то проаналізувавши звіт Держаудитслужби, йдеться про невиконання програми щодо видобутку газу; щодо безпідставної, на думку аудитслужби, виплати премій певним посадовим особам «Нафтогазу»; порушень у сфері закупівель; порушень у сфері прихованого кредитування Укргазвидобування, і окремо також були виділені питання щодо самого Уктрансгазу та питання недоплати ним податків, питання нарахування сумнівних боргів при незатвердженому фінансовому плані «Нафтогазу» у 2018-2019 роках, заниження відображення у бухгалтерському обліку штрафів і пень щодо рішень судів і також підписання актів реалізації газу.

«Перевірка буде відбуватися наступним чином: власне, протягом шести місяців ТСК буде готувати звіт, після чого вона буде представляти на пленарному засіданні Верховної Ради. Ззаконодовець передбачив, що ТСК має достатньо широкі повноваження щодо запиту документів у державних органів, органів місцевого самоврдядування, відібрання пояснень у державних органів і посадових осіб Нафтогазу, залучення необхідних фахівців і експертів», – зауважив спеціаліст.

Раніше ми писали, що Україні не вистачає власного газу.

Також ми повідомляли, що Нафтогаз почав скуповувати валюту для закупівлі імпортного газу.

Читайте також
5 Січня 2023 року - 0:22
Повідомляємо, що Шкіря Ігор Миколайович є власником торгівельної марки «ПЕРШИЙ...
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу
28 Лютого 2022 року - 9:44
Україна вже знищила 29 літаків РФ