«Підвищення цін на продукти в Україні не вигідне самим виробникам» – експерт

Поділитися:

Стрімке зростання цін на енергоносії викликало занепокоєння виробників продуктів харчування, які заявили не тільки про відповідне зростання цін на продукти, а й ймовірний колапс у сфері продовольства. У ситуацію оперативно втрутилося Мінагрополітики та підписало меморандум із виробниками соціально значущих товарів.

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко повідомив, що для виробників продуктів встановлені граничні націнки на газ.

«Протягом останніх тижнів ми вели активний діалог із виробниками вітчизняної продукції. 31 грудня підписано Меморандум із представниками асоціацій, які виробляють товари, що мають суттєву соціальну значимість. Це насамперед виробники хліба, борошна, молочної продукції, олії соняшникової, яєць та курятини. Для збереження цінової стабільності на такі товари, за рішенням уряду та Президента України, було вироблено дорожню карту підтримки ключових галузей харчової промисловості», — повідомив він.

Лещенко додав, що підписання меморандуму є свідченням взаєморозуміння між державою та бізнесом.

«Ми об’єднали зусилля, щоб створити сприятливі умови для виробників з метою стабілізації ціни на природний газ власного видобутку на принципах законності, прозорості, чесної конкуренції та соціальної відповідальності», – додав він.

Також міністр поінформував, що документом визначено оптимальний граничний рівень постачальницько-збутової надбавки до ціни на природний газ власного видобутку. Він становитиме лише на рівні трохи понад 25% задоволення потреб суб’єктів господарювання, основним видом діяльності яких є виробництво соціально важливих продовольчих товарів.

«У питанні харчових продуктів має зберігатися баланс – це продовольча безпека, відсутність дефіциту, стабілізація цін ринковими інструментами, підтримка національного товаровиробника харчової продукції в період значних коливань на енергоресурси», – резюмував Лещенко.

Подробиці теми розповів заступник голови громадської організації “Всеукраїнська аграрна рада” Михайло Соколов в ефірі телеканалу “Перший Діловий“.

«Наразі цей меморандум не є юридично зобов’язуючим документом щодо виробників. Тут треба сказати, що й самі підписанти меморандуму не надто хочуть підвищувати ціни. Навпаки, вони хотіли б ці ціни залишити стабільними, оскільки для них це теж є проблемою. Адже підвищення цін – це дуже зручно з погляду конкуренції з імпортом. Це й проблеми з погляду падіння попиту таку продукцію. Українці стануть отоварюватися менше продуктами вітчизняного виробника, що загалом порушує всі перспективи розвитку галузі в Україні. Тому зараз обидві сторони зацікавлені у тому, щоб цей меморандум нормально працював», — сказав експерт.

Фахівець також пояснив, що деякі галузі України особливо активно споживають газ. Зважаючи на це, уряд і склав цей список, щоб хоч трохи врегулювати вартість продуктів, які прямо залежать від ціни на газ.

«У рамках меморандуму держава намагається зробити так, щоб ці галузі мали змогу купити газ за нижчою ціною. Це, власне, і пояснює такий склад учасників. Взяти, наприклад, птахівництво. Здавалося б, а до чого тут газ? Але річ у тому, що у нас зараз обігрів птахофабрик здійснюється переважно газом. Тому більшу частину собівартості продукції становлять саме витрати на газ. Адже виростити пташенят неможливо без дотримання відповідного температурного режиму у приміщеннях. Тому для цієї галузі газова складова має велике значення. Це стосується і хліба», — сказав він.

Нагадаємо, що в середу, 12 січня, Кабінет міністрів України на засіданні планує затвердити порядок організації біржових торгів з продажу приватниками газу внутрішнього видобутку. Про це йдеться на порядку денному з боку уряду.

Йдеться про продаж ресурсу для задоволення потреб суб’єктів господарювання, які виробляють продовольчі товари соціальної значущості (наприклад, деякі харчові продукти).

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу
28 Лютого 2022 року - 9:44
Україна вже знищила 29 літаків РФ
24 Лютого 2022 року - 14:14
Які саме обмеження буде скасовано - невідомо