“Найбільше українські аграрії потерпають від рейдерства” – експерт

Поділитися:

Прем’єр Денис Шмигаль заявив, що після запуску ринку землі протягом 5-10 років вартість землі може зростати від 2 до 5 разів.

За словами прем’єра, в підготовці до запуску ринку землі “все йде за планом”.

“Все йде за планом, спасибі Верховній Раді, надзвичайно складно прийнятий законопроект 2194, очікуємо прийняття законопроекту 2195, який відкриє можливість електронних торгів землею. Ми дивимося на аналогію щодо введення ринку землі серед наших країн-сусідів. Протягом 5-10 років вартість землі може зростати від 2 до 5 разів. Це дуже добре, тому що це капіталізує наша держава і землю українців, якою вони володіють. Українці отримають право, а не обов’язок продавати свою землю. А право дає можливість приймати рішення. Подорожчала земля – ​​продай її дорого за ринковою ціною без корупційного податку, який накладали чиновники, коли не було ринку землі”, – зазначив Шмигаль.

Також він заявив, що ринок повинен офіційно відкритися вже з 1 липня.

“Тому я впевнений, що з 1 липня ми зобов’язані відкрити ринок і вчитися жити в ньому. Це точно збагатить нашу державу, економіку і наших людей“,- додав він.

Верховна Рада на засіданні 28 квітня в другому читанні та в цілому ухвалила закон №2194 про проведення земельної децентралізації – він є ключовим для проведення земельної реформи.

Вартість одного гектара землі після відкриття ринку сільгоспземель, яке заплановане на 1 липня 2021 року, складе “близько 2 тисяч доларів”. Так заявляв міністр агрополітики України.

Подробиці теми розповів генеральний директор асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Роман Сластьон в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

“Аграрії чекають від ринку землі легального оберту сільськогосподарських земель. Насправді ця проблема у аграріїв існує вже понад 20 років. І дивною була ситуація, коли одну сільськогосподарську землю можна було купувати та продавати, а пайову землю, яка була розпаяна в результаті земельної реформи 95-го року – купити або продати було неможливо через мораторій. Тому перш за все аграріїв радує те, що на цьому ринку нарешті наведуть порядок, а також з’явиться можливість легально продавати та купувати землю. Адже до цього у нас скрізь були якісь недолугі рішення. Наприклад, довгострокова рента або інші моделі викупу. Раніше власники земель досить часто зверталися до сільськогосподарських виробників з проханням купити їх земельні ділянки”, – сказав він.

Також він прокоментував плюси для аграріїв, які безпосередньо працюють з землею.

“Ну в першу чергу це можливість купити основний актив і планувати своє довгострокове з ним майбутнє. Адже неможливість купити землю, на якій ти працюєш, була однією з найголовніших проблем і перешкод для інвестицій в такі досить великі сфери, як садівництво, виробництво культур і зрошення. Зрошення і садівництво – це ті сфери в сільськогосподарській діяльності, які виграють від впровадження легального оберту землі”, – зазначив він.

При цьому експерт заявив, що парламент досить важко голосує за закони, які потрібні для повноцінного відкриття ринку землі.

“Голосування за закон пройшло досить складно через серйозний опір опозиційних сил. Десь це навіть було на межі якогось шоу. Тому що насправді більшість правок, які підіймалися народними депутатами з опозиційних сил, найчастіше навіть не торкалися самої суті закону і тих статей, що змінювалися. Тобто це був просто загальний протест проти запуску ринку землі. На жаль, це дійсно стало перешкодою для того, щоб прийняти вчасно законопроекти 2194 і 2195. Перший передбачав децентралізацію і передачу всіх земель в місцеві громади. Другий момент – це скасування корупційних схем при оформленні земельних ділянок, і третій момент – регулювання прав орендодавця земельних ділянок. Наступний законопроект стосується електронних земельних аукціонів. Він також регулює дуже багато важливих питань і забезпечує багато чесних і прозорих можливостей для того, щоб брати участь в аукціонах і відповідно претендувати на ту чи іншу земельну ділянку“, – сказав він.

Також він заявив, що не дивлячись на початок реформи, аграрії все ще бояться рейдерства, яке активно відбувається навіть зараз.

Це рейдерство стосується прав власності та оренди земельної ділянки. Також мова йде про врожай. Однак це питання поступово регулюється і за останні три роки Міністерство юстиції дійсно зробило багато для того, щоб таких ситуацій було значно менше”, – сказав він.

Нагадаємо, що завдяки електронним земельним аукціонам очікувані надходження до місцевих бюджетів за умови ефективного управління землею – близько 12 млрд гривень.

Крім того, чинний досвід проведення електронних аукціонів з оренди землі може підвищити ціну їх оренди на 7% -18% від рівня суми їх нормативної грошової оцінки.

Читайте також
5 Січня 2023 року - 0:22
Повідомляємо, що Шкіря Ігор Миколайович є власником торгівельної марки «ПЕРШИЙ...
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу
28 Лютого 2022 року - 9:44
Україна вже знищила 29 літаків РФ