«Країна, яка торгує аграрною сировиною, ніколи не буде багатою» – експерт

Поділитися:

Дохід державного бюджету України в квітні 2021 року склав 105,8 мільярда гривень. Однак, це на 2,3% менше, ніж передбачав план.

Як повідомляє Державна казначейська служба України, бюджет недоотримав 107,2 мільярда гривень в квітні 2021 року через що план не був виконаний. У квітні 2020 року доходи держбюджету були на 1,9% вище, ніж зараз. У 2020 році доходи держбюджету склали 103,8 мільярда гривень.

З початку 2021 року держбюджет України вже отримав 357,3 мільярда гривень, що на 3,2% більше, ніж передбачає план і на 13,5% більше доходу за минулий рік.

Державний бюджет України за період з січня по квітень 2021 року виконано з дефіцитом 27,2 мільярда гривень. Що стосується загального фонду – 29,4 мільярда гривень при розпису загального фонду за цей період 69,2 мільярда гривень.

З січня по квітень 2021 року Державною митною службою України (ДМСУ) був виконаний план надходжень до 108,8%. Тому ДМСУ до держбюджету перерахувала 134,8 мільярда гривень і перевиконала план на 10,9 мільярда гривень. Попри позитивні результати та перевиконання плану українська митниця все ще має проблеми з “тіньовими імпортерами”, через яких держбюджет недоотримує мільярди гривень.

Подробиці теми розповів економічний експерт Кирил Сазонов в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

«Я б не поспішав говорити про успіх реформи і її результати тому що весь перший квартал: січень, лютий і березень – загальні надходження до бюджету були перевиконані. Тобто ми в принципі не дивлячись на кризу і пандемію, і все, що відбувається навколо, трималися гідно. Принаймні вписані цифри в бюджет ми виконували та навіть їх трохи перевищували. У квітні ми не дотягли ці цифри й впали. Тоді ми недобрали близько 3% – 3,1 млрд гривень. Але це була провина не митниці. Однією з основних причин був закон, який знизив ПДВ для аграрної промисловості з 20% до 14%. Звідси у нас і є цей недобір. І це ще пів біди. Адже проблема в тому, що коли цей закон прийняли, то механізмів компенсації в бюджет цих грошей – ніхто не передбачив. Іншими словами, зараз доведеться в екстреному порядку шукати десь ці гроші, оскільки за оцінками експертів, якщо тоді було 3 млрд збитків, то нині вже мова йде про 5,5 млрд гривень», – сказав фахівець.

При цьому фахівець заявив, що від таких бюджетних ненадходжень в першу чергу страждає наші армія, вчителі, лікарі та інші соціальні сфери, які потребують державної підтримки.

«Також планують внести зміни до бюджетного кодексу, і підвищить податки на промисловість. Хоча ми всі знаємо, що країна, яка торгує аграрною сировиною, ніколи не буде багатою. Заробляє зараз той, хто займається перероблюванням, промисловістю, товарами з високою доданою вартістю. Чим більше інтелектуальної праці вкладено, тим вигідніше. А зараз ми нашу промисловість можемо просто придушити новими податками. І відповідно ми отримаємо знову недобір до бюджету, нову кризу, безробіття і втрати. Непродумані рішення призводять до таких підсумками», – вважає експерт.

Також фахівець прокоментував, скільки всього грошей Україна втрачає через різні схеми та махінації.

«Звідки взялися 300 млрд я не знаю, це якась захмарна цифра. Президент говорить те, що йому начитали якісь його експерти. Візьмемо зараз дві цифри. Рік тому двічі міністр фінансів Ігор Уманський заявив, що через схеми й контрабанду Україна втрачає близько 5 млрд гривень в місяць. Це шалені гроші. Адже умовно кажучи, у нас на ті ж субсидії в рік йде 36 млрд гривень. Тоді журналісти стали вивчати цю теми, а в стінах Ради був створений слідчий комітет, який протягом року оцінював цю ситуацію. І там кажуть, що 5 млрд все-таки не знайшли, але виявили, що Україна через корупцію втрачає близько 2,5 млрд на місяць. А це також вагома для нас сума. Якщо взяти до уваги розслідування Уманського і висновки комісії, то можна сказати, що в середньому Україна втрачає 30-60 млрд на рік. Для нашої армії це були б шалені гроші. Ми могли б ними закрити багато дірок в нашому бюджеті. Тому ми всі дійсно багаті люди, але просто безгосподарні», – заявив він.

Нагадаємо, що раніше Фонд держмайна України подав позов до суду з приводу повернення так званої труби Медведчука державі.

Для складання позову було використано матеріали НАБУ. Йдеться про частину магістрального нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок». Таку інформацію оприлюднили в пресслужбі Фонду.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
18 Червня 2021 року - 23:00
Рівень мінімальної зарплатні середнього медперсоналу підвищено до 13,5 тисяч гривень,...
18 Червня 2021 року - 22:00
Кому і скільки видавати грошей - вирішуватиме місцева влада.
18 Червня 2021 року - 13:22
Відповідно до прийнятого законопроекту вже з 1 вересня 2021 року...