«Компанії-розподільники газу – це монополісти», – Ольга Бабій

Поділитися:

НКРЕКП починає ретельну перевірку всіх газопостачальників, які на сьогодні мають найвищі тарифи на розподіл газу.

“Ми хочемо вийти на системне і збалансоване рішення. Особливо проблемною нині є ситуація в населених пунктах, де функціонують малі оператори ГРМ, які обслуговують невелику кількість споживачів. Це питання також має бути вирішене найближчим часом“, – пояснили в Кабміні.

Водночас антимонопольний комітет України повідомив про те, що найближчим часом вивчить обґрунтованість і прозорість формування тарифів на розподіл газу.

З 1 січня в Україні набула чинності нова ціна на газ, яку запропонували постачальники газу в рамках відкриття конкурентного ринку газу. Газопостачальні компанії пропонували населенню України в січні купувати газ за ціною від 6,99 до 10,8 грн за кубометр, при цьому мінімальна ціна вище грудневої ціни на 11%, а максимальна – на 20,5%.

Крім того, з 1 січня в Україні почали діяти нові тарифи на транспортування газу. Нові тарифи виявилися непомірними для населення, тому в питання ціноутворення довелося втрутитися і державі й регулятору.

Яким саме чином буде проходити перевірка і за якими критеріями в даному питанні збирається орієнтуватися НКРЕКП? Подробиці теми розповіла член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Ольга Бабій в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

За словами фахівця, всі перевірки регулятор збирається проводити відповідно до своїх повноважень, оскільки в даному питанні ті ж облгази будуть враховуватися, як звичайні суб’єкти господарювання.

«Наразі українці не повинні сприймати це, як якийсь елемент політичних дій. Все буде відбуватися в рамках повноважень НКРЕКП. Що зараз відбувається з облгазами? Після того як сталася реформа на ринку газу, у нас відокремився сам розподіл газу від його постачання. Тобто тепер у нас є розподільні компанії та компанії-постачальники», – сказала експерт.

Більш того, вона підкреслила, що нині на ринку газу вже видно результати від цієї реформи. За її словами, тут потрібно розуміти, що розподільні компанії – це завжди монополії, які будуть намагатися отримати більше своєї вигоди в даному питанні.

«Тому в такому випадку НКРЕКП починає процедуру з перевірки цих самих зловживань на ринку газу. Тут ми не будемо йти за принципом перевірки облгазів того чи іншого власника. Ми будемо йти за принципом порушень. Тобто до нас щодня приходить безліч скарг з боку українських споживачів з приводу дій облгазів і постачальників. Які є типові порушення? Одне з них, це коли споживач прийняв рішення змінити собі постачальника, надав потрібну для цього заяву, а попередній його постачальник просто самостійно повернув клієнта собі. Наразі перевірок на цей рахунок дуже багато. На цей час активно йде перевірка міст Прилуки та Мелітополя», – розповіла подробиці стосовно перевірок з боку НКРЕКП фахівець.

Вона заявила, що якщо говорити відверто, то багато компаній, які раніше розділилися для розподілу і постачання газу, фактично залишилися за тією ж адресою. Іншими словами, зв’язок між один одним вони не втрачали. Тому з приводу розподілу газу НКРЕКП ініціює окрему перевірку.

«Нарешті законодавство нам дозволяє проводити планові перевірки, тому що раніше, в умовах ковіду, нам це було недоступно. Тепер у 2021 році регулятор проведе приблизно 300 планових перевірок. Ось тоді ми й з’ясуємо, наскільки компанії реально відокремилися один від одного, чи немає зловживань через монопольне становище окремих облгазів. Нині ми перевіряємо порушення відповідно до конкретних скарг українських споживачів. Перше – це переведення споживача на власні послуги з транспортування газу без його на це згоди, друге – це поява якихось незрозумілих рахунків за газ, третій великий кейс – це схема, яку дуже активно використовували в Прилуках. Це коли відключають споживача від газу з якоїсь причини, наприклад аварії. Хоча насправді за часів пандемії, вони не мають права так робити. Більш того, в реальності, відключають українців від газу через те, що ті змінюють постачальників», – уточнила експерт, вказуючи, що в 90% таких випадків облгази не дотримуються потрібних процедур стосовно споживачів – за що звичайно ж будуть оштрафовані.

Вона нагадала, що в разі фіксації таких порушень головне покарання з боку НКРЕКП – це штрафна санкція.

«У залежності від суми завданих збитків, може бути штраф від 5100 до 85 тисяч гривень за кожну окрему перевірку. У тих випадках порушень, коли буде зафіксовано зловживання і загальне маніпулювання між облгазами та розподільчими компаніями, санкція буде дорівнювати 10% від загального річного оберту. Ми наразі розглядаємо певні кейси та власне там, де фіксуються системні та масові зловживання – у таких випадках можливе навіть позбавлення газопостачальника його ліцензії», – резюмувала член відомства.

Нагадаємо, що у 2021 році українці повинні будуть заплатити за RAB-тарифами 3 млрд гривень. Про це йдеться у відповідній постанові з боку Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відзначимо, що з настанням нового року в Україні близько 25 обленерго перейшли на так зване RAB стимулювання. В цілому, завдяки цьому, вони повинні отримати не менше 9,23 млрд загального прибутку.

Читайте також
5 Січня 2023 року - 0:22
Повідомляємо, що Шкіря Ігор Миколайович є власником торгівельної марки «ПЕРШИЙ...
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу
28 Лютого 2022 року - 9:44
Україна вже знищила 29 літаків РФ