«Ключова причина рекордної інфляції в Європі — ціни на енергоносії»‎ – експерт

Поділитися:

Згідно з даними Євростату — Європейського статистичного агентства, інфляція в 2021 році досягла свого пікового максимуму за 24 роки, тобто, з 1997 року, і склала 5%.

Насамперед на такий показник значення вплинуло зростання цін на енергоносії, які, як відомо, за рік подорожчали на 26%. Також зафіксовано стрибок цін на продукти харчування, тютюн та алкогольні напої — до 3,2%. Ціни на надання різноманітних послуг зросли на 2,4%.

Глава Національного банку України заявив, що регулятор змушений підвищити облікову ставку до 10% у зв’язку з тим, щоб покращити інфляційні очікування та забезпечити стале зниження інфляції до 5%.

До того ж, за його словами, інфляція знижується не так, як передбачалося раніше, при цьому інфляційний тиск посилився. Він також назвав низку проіфляційних факторів, серед яких високі ціни на енергоносії, ціновий тиск з боку міжнародних торгових партнерів, зростання витрат на сировину та оплату праці у бізнесів, що продовжується, стійкий споживчий попит на тлі зростання доходів населення.

Глава НБУ зазначив, що монетарні умови залишаться помірно жорсткими, а рівень облікової ставки не опуститься нижче за нейтральний протягом кількох років. Крім цього, регулятор планує задіяти додаткові монетарні умови, щоб підвищити облікову ставку, а в лютому 2022 року вже очікується підвищення на 2 відсоткові пункти нормативу обов’язкових резервів за поточними рахунками у гривні та в іноземній валюті.

Подробиці теми розповів економічний аналітик Любомир Шавалюк в ефірі телеканалу «Перший Діловий»‎.

«‎Якщо аналізувати структуру інфляції, то ключова причина – це енергоносії. Цієї зими ціни в Євросоюзі на природній газ зашкалюють, досягають рекордних значень за всю історію з відомих причин. Саме тому цей компонент ціни на енергію та енергоносії виріс в грудні на 26%. Цей показник — це ключовий драйвер інфляції»‎, — зазначив експерт.

За словами економічного аналітика, доходи громадян ЄС зростають меншими темпами, ніж інфляція. Останні дані свідчать про те, що реальні доходи в Євросоюзі падають.

«Доходи громадян в Єврозоні зростають, але меншими темпами, ніж інфляція. Останні дані за вересень, які доступні — це 2,3%. З цього часу в контексті доходів ситуація сильно не змінилась, але вона вказує на те, що реальні доходи в Євросоюзі падають. Я думаю, що для громадян ЄС це є суттєва проблема, на відміну від українців»‎, — додав аналітик.

Нагадаємо, в Україні у грудні 2021 року споживчі ціни зросли на 0,6%. Це, порівняно з листопадом. Загалом, за 2021 рік зростання цін склало 10,0%, що є максимальним показником з 2017 року (13,7%).

Також ми писали про експертний прогноз інфляції в Україні на 2022 рік. Незалежні економісти не погоджуються з очікуваннями НБУ.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу
28 Лютого 2022 року - 9:44
Україна вже знищила 29 літаків РФ
24 Лютого 2022 року - 14:14
Які саме обмеження буде скасовано - невідомо