«Китай став торговим партнером України по імпорту та експорту з минулого року» – експерт

Поділитися:

Протягом 2016-2021 років обсяг інвестицій Китаю в Україну з 50 млн доларів злетів до 260 млн доларів. Попри невелику частку загального обсягу ПІІ (прямих іноземних інвестицій), 0,5%, темпи їх зростання значно випереджають зростання ПІІ в цілому.

«Зростання інвестицій з Китаю бути під пильну увагою, адже, так само як і з Росії, такі інвестиції часто здійснюються державними підприємствами та мають не тільки комерційні, а й політичні цілі», – кажуть в Центрі економічних стратегій.

Так, з Китаю інвестують переважно державні компанії в українські держкомпанії. Кредити зазвичай також надають державні банки. Китайські компанії часто працюють з українськими, передусім в енергетиці та сільському господарстві.

«З одного боку, є перспективи посилення такої співпраці. Але з іншого боку, це буде залежати від політичних домовленостей і від того, куди їх «пустять». У нас є власні еліти, контролюючі велику частину економіки й вони тут не хочуть бачити іноземних конкурентів», – відзначають там.

У МЗС роботу з Китаєм називають не політичним вектором, а «це економічне і гуманітарне співробітництво», за словами штатного радника віце-прем’єра з євроінтеграції Тараса Голуба.

Китай є найбільшим торговельним партнером України. Загальний товарообіг виріс з 2% українського ВВП у 2001 році до 11% в 2020 році.

Подробиці теми розповів представник Центру економічних стратегій Дмитро Горюнов в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

«Інвестиції – це одна з форм економічних зв’язків. У нас в своїй більшості більше розвинена така сфера як торгівля. Тобто Китай зараз для України фактично найбільший торговий партнер, як в імпорті, так і в експорті. Такі тенденції зберігаються ще з минулого року. Питання інвестиція є все ще проблемою для України. У нас зараз в країну інвестують лише декілька компаній з Китаю. Всього в Україні компаній з китайськими коріннями десь 500. Але в основному це зовсім дрібні підприємства і бізнеси. Лише 40 з них можуть похвалитися середнім обертом коштів (трохи більш мільйона доларів на рік). Можна назвати лише два дійсно великі контракти між Україною і Китаєм. Перший з них стосується створення сонячних електростанцій, а другої закупівлі спеціальної аграрної техніки. Обидва інвестори – це державні китайські компанії», – розповів він.

Також він прокоментував користь для України від подібного роду інвестицій.

«У конкретно цих випадках у нас зростає частка зеленої енергетики в країні. І це звичайно ж добре. Зараз звичайно за це розплачується наш державний бюджет. Але поступово тарифи будуть ставати менше. Також варто зауважити, що Китай активно використовує в своїй економіці офшори. Але в такому випадку мова йде не про уникнення сплати податків, а виключно про внутрішню політику ринку Китаю», – зауважив експерт.

Нагадаємо, що в 2020 році Китай посів перше місце в світі за обсягом прямих інвестицій за кордоном.

Так, минулого року китайські компанії вклали в економіки інших країн $ 153,7 млрд, що на 12,3% більше показника 2019 року.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
23 Жовтня 2021 року - 22:01
Попередньо - перший непілотований випробувальний політ відбудеться у лютому наступного...
23 Жовтня 2021 року - 18:01
Умови зони найвищої епіднебезпеки почнуть діяти з 26 жовтня.
23 Жовтня 2021 року - 17:32
Висота «Око Дубая» - більше 250 метрів.
23 Жовтня 2021 року - 12:10
Шахраї маскували свої дії під виконання службових обов'язків