«Іноземці приносять досвід, а українці – відчуття реалій» – експерт про формування наглядових рад

Поділитися:

Україна взяла на себе нову порцію зобов’язань в обмін на отримання грошей.

Наприкінці липня глава Мінфіну Сергій Марченко і новий керівник Нацбанку Кирило Шевченко від імені уряду підписали в Брюсселі меморандум з ЄС про виділення Україні макрофінансової допомоги в розмірі 1,2 млрд євро. Як виявилося, кредит на 15 років під низькі відсотки (0,125% річних) Україна зможе отримати під кілька умов. Зокрема, прописано питання зарплат членів наглядових рад держкомпаній, ринок газу для населення, медичні закупівлі тощо.

Чи варто щось змінювати у розрахунках з членами наглядових рад – адже в Україні вони можуть похвалитися не поганими доходами.

«В попередньому Кабміні, на посаді заступника міністра економіки, ми в принципі як раз розробили постанову, яка тоді була прийнята. Вона встановлювала певні ліміти на зарплати менеджменту та наглядових рад. Ідеологія була така, щоб зробити їх ближчими до приватного сектора, але водночас дещо нижче. Зокрема, по наглядових радах понизити зарплати в найбільших компаніях, тому що вони там були очевидно завеликі і в принципі спокійно можна було їм платити менше. І підвищити, навпаки, зарплати в невеликих компаніях, тому що там були маленькі для такого рівня відповідальності зарплати, і відповідно, туди не можна було найняти адекватних та кваліфікованих людей. Я просто не знаю, до якого рівня зараз зарплати повернув діючий Кабмін, але така постанова у нас є. Ця робота проводилась, і після неї всі рівні зарплат і в менеджменті, і в наглядових радах були більш-менш прив’язані до тих реалій, які є в наших реаліях українського державного сектору, з яким тут фактично держава конкурує», – каже Павло Кухта, колишній перший заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

За словами Кухти, якщо дивитися на досвід різних країн – то зарплатні членам наглядових рад досить різні.  Це  залежить від місцевих традицій бізнесу та від того, як фактично функціонують акційні товариства в тій чи іншій країні. Окрім того,  ринок праці все ж таки для топ-менеджерів є різним в кожній країні.

«Я б радше говорив не про те, що нам потрібно мало платити наглядовим радам чи їх взагалі розпустити та не мати, я б радше говорив про те, як конкретно використовувати цей механізм і як забезпечити те, щоб він працював ефективно. Тут можна врахувати певний досвід нормальних наглядових рад – ефективних, в тій же «Укренерго», наприклад. Або ж у НАК «Нафтогазі», навіть не дивлячись на певний конфлікт навколо цього. Є звичайно негативні певні кейси, не буду на них зосереджуватися, але вони є», – каже Кухта.

У меморандумі з ЄС прописано, що Україна повинна проводити реформу управління держпідприємствами, зокрема створити незалежні наглядові ради на найбільших 15 держпідприємствах з ринковою винагородою для їхніх членів.

На час карантину Україна обмежила зарплати на держпідприємствах до 47 тис. грн, у зв’язку з чим президенту Володимиру Зеленському вже почали надходити скарги від скривджених членів наглядових рад, котрі залишилися на “голодному пайку”. Тобто вимога ЄС, яку погодився виконати Шмигаль, – відновити колишні величезні зарплати членів наглядових рад.

Зазначимо, що раніше Зеленський уже намагався скасувати обмеження на зарплати членів наглядових рад, але після численних обурень у ЗМІ відкликав відповідний законопроект.

Ситуація загострюється ще й тим, що в наглядових радах зараз чимало іноземців.

«За моєї каденції  надто великого попиту з боку іноземців до українських наглядових рад не було. Так, іноземці в принципі корисні тим, що можуть принести певний досвід, однак також є і певний мінус, тому що вони знаходяться не глибоко в українських реаліях . Тому найкраще в наглядових радах працює певний мікс між іноземцями та українцями: якщо іноземці приносять певний досвід, якого в нас не має, то українці приносять певне розуміння місцевих реалій. Сукупно, якщо вони добре працюють командою, то це може добре спрацювати. Але це ми говоримо про «ідеальний варіант». Наглядова рада – це штучний продукт, який потрібно кожного разу збирати знову: набирати коректних людей для коректних завдань. Тому велика кількість іноземців, про яку зараз говорять, була насправді набрана ще на першому етапі створення цих наглядових рад. Ще раніше, десь 2-3-4 роки тому. Це відбувалося тоді, коли наглядовим радам не встановлювалися чіткі завдання. Тоді українці не дуже охоче туди йшли і не дуже знали, що це таке. Ну так вже ситуація склалася. Я б не концентрувався на цьому, тому що радше концентруватися на тому, що саме цей інструмент дає і як він використовується», – пояснює Кухта.

Разом з тим чи не найбільшою проблемою наглядових рад є те, що не контролюється робота компанії з боку акціонерів, тобто з боку міністерств. Або контролюється але саме з корупційною метою.

 

Читайте також
GM Energy
19 Квітня 2024 року - 13:04
GM Energy презентувала двунаправлені зарядні пристрої для електромобілів “від автомобіля...
5 Січня 2023 року - 0:22
Повідомляємо, що Шкіря Ігор Миколайович є власником торгівельної марки «ПЕРШИЙ...
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу