Харчову промисловість рятують від банкрутства

Поділитися:

Ціни на газ, що зростають, призвели до справжнього колапсу на ринку продовольства України. Для того, щоб підприємства продовжували працювати, Кабмін прийняв рішення встановити максимальну націнку на природний газ вітчизняного виробника для підприємств, що спеціалізуються на випуску соціально важливих продуктів харчування в 25%.

Водночас, таке рішення уряду призвело до інших проблем, викликаних бунтом з боку газодобувних підприємств країни.

З чого все почалося?

Ще перед Новим роком 2022 року президент Всеукраїнської асоціації пекарів заявив, що незабаром ціни на хліб значно підвищаться, що вдарить по кишені кінцевих споживачів. Проте інших виходів виробники хліба та хлібобулочної продукції не бачать, оскільки витрати на енергоносії незабаром перевищать доходи, і заводи доведеться зупиняти, або навіть повністю припиняти їхню діяльність. Відповідно, Україна ризикує залишитися без такого важливого продукту, як хліб.

Якщо раніше для випікання одного хліба були потрібні витрати у розмірі 50 копійок, то зараз ця цифра може досягти всіх 5 гривень. Підвищувати ціни для покупців теж не варіант, оскільки це загрожує громадянськими протестами.

Практично аналогічна ситуація з молочною продукцією. Тільки в даному випадку ланцюжок зупинки молоковиробників тягнеться ще глибше. Адже якщо зупинити такий завод, постачальникам сировини нікуди діватиме молоко, а зупинити доїння корів неможливо. Скотину доведеться або різати, або просто виливати продукт, що спричинить наслідки і відновити пізніше процес буде вкрай складно, якщо взагалі можливо.

Те саме стосується і виробників кондитерських виробів. За один рік питома вага ціни газу в собівартості продукції зросла з 4% до 18%, відтак ціна кондитерських виробів – до 30%, а для отримання позитивної рентабельності виробництва ціну для споживачів слід підвищити ще на 15%.

Не оминули підвищені ціни на газ стороною й українських птахівників. Собівартість газу для виготовлення кілограма м’яса на початок 2020 року склала 1,6 гривні, на початок 2021 – 2,11 гривні, у листопаді – 4, а у грудні – 6 гривень. З такими темпами є лише одне рішення – зупиняти виробництво.

Антикризові заходи

В результаті, виробники харчових продуктів звернулися до Міністерства аграрної політики з проханням звернути увагу на ситуацію, яка може призвести до неминучих наслідків.

Після гучного звернення уряд таки вжив заходів, підписавши 31 грудня 2021 року Меморандум, який передбачає порозуміння щодо стабілізації цін на природний газ вітчизняного видобутку для потреб виробників соціально значущих товарів. Щоправда, ця угода жодної юридичної сили не має, тому газові постачальники можуть її порушувати, нічим не ризикуючи. Порушення меморандуму буде лише на їхній совісті. У зв’язку з цим наступним кроком уряду стало встановлення максимальної надбавки на постачання природного газу для підприємств, що виробляють соціально важливі продукти, розміром до 25%. Обмеження діють до кінця опалювального сезону.

У цей же час почали виступати газовидобувні компанії, оскільки, постачаючи паливо за зниженими цінами, вони ризикують скоротити видобуток газу, що призведе до падіння інвестиційної активності, а згодом і погіршить відносини з Євросоюзом, оскільки суперечить прагненню України на європейську інтеграцію.

Проте поки Постанова Кабміну залишається чинною, а питання з газовидобувними компаніями перебувають на розгляді уряду.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
23 Січня 2022 року - 23:00
Папа Римський Франциск запропонував 26 січня провести День молитви за...
23 Січня 2022 року - 21:36
У Всесвітній організації охорони здоров'я припускають появу нових штамів у...
23 Січня 2022 року - 20:44
Серед загиблих є керівник відділу охорони здоров'я міністерства охорони здоров'я
23 Січня 2022 року - 20:09
У лютому 2022 року уряд Німеччини передасть Україні польовий шпиталь