«Грошова маса і база буде тільки збільшуватися» – експерт

Поділитися:

Національний банк України (НБУ) переглянув прогноз зростання грошової бази на 2021 рік з 13,5% (в січневому прогнозі) на 18,2%, грошової маси – з 13,3% на 16,7%, зазначено в інфляційному звіті центробанку, оприлюдненому на його сайті в четвер увечері.

За оцінками НБУ, грошова база в 2022 році збільшиться на 8%, в 2023 році – на 6,6%, тоді як в січні центробанк прогнозував зростання показника в 2022 і 2023 рр. на 7,1% і 3,8%, відповідно.

Згідно з його даними, очікується, що у 2022 році грошова маса зросте на 11,2% (на 11,9% в січневому прогнозі), в 2023 році – на 12,6% (11,2%).

Нацбанк зазначив, що за результатами 2020 року грошова маса виросла майже на третину, продемонструвавши високі темпи за останні 12 років за рахунок збільшення депозитів, а саме коштів до запиту і зростання готівки.

Згідно зі звітом, зростання внутрішнього кредиту у 2020 році пояснюється, перш за все, значними гривневими залученнями уряду для фінансування розширеного дефіциту бюджету.

Крім цього регулятор зазначив, що значне розширення грошової маси, як в минулому році, не приводить до нарощування кредитування приватного сектора. Активізація кредитування сприяє зростанню внутрішнього кредиту, що є основою для збільшення грошової маси.

НБУ назвав головними перешкодами для нарощування кредитування слабкий захист кредиторів, дію мораторію на стягнення застави по валютній іпотеці, неврегульованість і непрозорість ринку новобудов, бізнес-клімат та дотримання фундаментального принципу верховенства права.

Згідно зі звітом, співвідношення грошової маси до ВВП також залежить від рівня розвитку фінансової системи, довіри населення і бізнесу до банківської системи і національної валюти.

Цю тему в ефірі телеканалу “Перший Діловий” обговорили з керівником Асоціації учасників ринків капіталів Олександром Гончаровим.

“У мене тверде переконання, що це не останні прогнози. Буде грошова маса і грошова база збільшуватися. Динаміка триватиме, і, по-моєму, аналітики Національного банку України також з цим погоджуються. Як ці тенденції, ці тренди, які відбуваються у нас на ринку, можуть вплинути все-таки на розвиток економіки, і, як їх в позитивному руслі можна використовувати? Ось тут, мені здається, є більш важливі аспекти, які, перш за все, цікавлять все населення України, і, зокрема, експертне співтовариство, і підприємців”, – зазначив Олександр Гончаров.

Експерт розповів, що готівкові гроші потрібно направляти, передусім, на ринки спільного інвестування, щоб вони пішли в реальний сектор економіки.

“Перш за все, я хотів би зазначити, що потрібно ті гроші, які знаходяться у готівковій формі, а ми бачимо по деклараціях наших високопосадовців, і народних депутатів, що там під подушками у них сформувалися мільйонні заощадження, які абсолютно не працюють на економіку. І вони чесно зізнаються… Зокрема, у Петра Порошенка понад 50 мільйонів… Потрібно готівку направляти, перш за все, на ринки спільного інвестування”, – розповів він.

Читайте також
GM Energy
19 Квітня 2024 року - 13:04
GM Energy презентувала двунаправлені зарядні пристрої для електромобілів “від автомобіля...
5 Січня 2023 року - 0:22
Повідомляємо, що Шкіря Ігор Миколайович є власником торгівельної марки «ПЕРШИЙ...
28 Лютого 2022 року - 12:12
Поки що невідомо, яку саме спадщину художниці Україна втратила
28 Лютого 2022 року - 10:30
Українська делегація їхала через Польщу