«Асоціацію з ЄС необхідно переглядати, тому що змінилася геополітика в світі» – експерт

Поділитися:

Європейський Союз і Україна домовилися про подальше зміцнення економічної інтеграції в рамках Угоди про асоціацію. Про це йдеться в спільній заяві 23-го саміту Україна-ЄС.

Сторони привітали початок переговорів щодо прискорення та розширення сфери скасування ввізного мита відповідно і погодилися повністю дотримуватися зобов’язань в рамках Угоди про вільну торгівлю (ПВЗВТ).

«У тому числі шляхом врегулювання торговельних подразників, таких як мораторій на експорт деревини, застосування заходів, необхідних для виконання відповідної постанови Арбітражної групи, і забезпечення того, щоб використання процедур торговельного захисту у всіх випадках повністю відповідало стандартам СОТ, а також продовжити обговорення і перегляд шляхів вдосконалення імплементації ПВЗВТ, щоб розкрити її повний потенціал і надалі розвивати і просувати двосторонню торгівлю», – йдеться в заяві.

Також зазначається початок діалогу щодо Європейського зеленого курсу і зеленого переходу України. ЄС підтвердив свою прихильність підтримці України в цих зусиллях з допомогою широкого спектру наявних програм та у співпраці з міжнародними фінансовими інститутами.

У заяві вказується на завершення переговорів щодо оновлення додатків з фінансового співробітництва, телекомунікаційних послуг, поштових і кур’єрських послуг міжнародного морського транспорту, які осучаснюють Угоду про асоціацію.

В ЄС відзначили попередню оцінку готовності України до Угоди про оцінку відповідності та прийнятності промислової продукції (ACAA) і вітали початок другого етапу попередньої оцінки інфраструктури якості. Йдеться про так званий «промисловий безвіз».

Сторони також домовилися про створення робочої групи високого рівня в рамках двостороннього енергетичного партнерства для прискорення реформ ринку електроенергії та газу в Україні.

«Ми підтвердили роль України як стратегічної країни для транзиту газу і підтвердили свою підтримку продовження транзиту газу територією України після 2024 року. Ми наголосили на важливості продовження модернізації української національної газотранспортної системи та подальшої співпраці щодо посилення європейської енергетичної безпеки», – йдеться в заяві.

Про це в ефірі телеканалу «Перший Діловий» говорили з радником віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іваном Нагорняком.

«Наша стратегія по оновленню угоди про Асоціацію, зокрема, і торгівельної частини, вона базується, йде в лінії з філософією даного форуму. Сьогодні дуже часто обговорюється питання економічного прагматизму і прагматизму у міжнародній торгівельній політиці. Наша позиція по перегляду угоди про Асоціацію, вона частково якраз передбачає філософію економічного прагматизму. З 2007 по 2011 рік тривали переговори щодо взагалі угоди про Асоціацю і тоді геоекономічна реальність навкого України була зовсім інакшою. На той момент ми доволі непогано торгували з країнами пострадянського простору, в тому числі, з Російською Федерацією. І багато країн, в тому числі Європейського Союзу, вони розглядали Україну як транспортний хаб, або простір, на якому можна щось виробляти, потім перепродавати в країнах Центральної Азії або Росії», – зазначив він.

Експерт наголошує, що за понад десятиліття ситуація в Україні докорінним чином змінилася, тому необхідно переглянути умови Асоціації.

Наразі геоекономічна ситуація 2021 зразка зовсім інша. Велика частина нашого експорту була з 2014 року переорієнтована якраз на європейські ринки. Тому дуже часто ми стикаємося з тим, що ті умови угоди про Асоціацію, які ми підписували в 2014 році і переговори щодо яких ішли до 2011 року – вони зараз уже не підпадають під ту реальність і не відповідають тій реальності, нашій економічній», – наголосив експерт.

Підписуйтесь на Перший Діловий телеканал в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
3 Грудня 2021 року - 7:42
Техніка вже заступила на бойове чергування на курильському острові Матуа
2 Грудня 2021 року - 22:22
В Україні відкриють 100 офлайн-центрів підтримки для надання допомоги під...
2 Грудня 2021 року - 20:43
Ціна питання — 9 мільярдів гривень, проте судова тяганина зайшла...
2 Грудня 2021 року - 16:02
Кількість країн, які передають дані про виявлення штаму коронавірусу «Омікрон»...